FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FC VOLUNTARI 1-1

VIDEO+foto Sepsi - FC Voluntari 1-1 » Reprize împărțite, egal echitabil. Clasamentul după primul meci al etapei #20

Sepsi - FC Voluntari, în etapa #20 +20   FOTO
Sepsi - FC Voluntari, în etapa #20

Articol de , - Publicat vineri, 09 decembrie 2022 21:00 / Actualizat vineri, 09 decembrie 2022 21:56

Sepsi a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Voluntari, în runda cu numărul 20 din Superliga.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Sepsi și Voluntari s-au întâlnit din nou, la trei zile după partida din Cupa României, câștigată categoric de formația covăsneană, scor 4-0. În timp ce Cristiano Bergodi a păstrat doar trei titulari, Liviu Ciobotariu a început partida cu opt jucători care s-au regăsit și marți în echipa de start.

Cu gândul la play-off, gazdele au etalat un fotbal consistent în prima repriză. Cu Rondon și Tudorie în față, unul dintre cele mai productive cupluri de atacanți din Liga 1, Sepsi a fost mai insistentă și a deschis scorul la primul și, de altfel, singurul șut pe poartă din primele 45 de minute.

Oaspeții n-au mișcat

Al. Tudorie (20) a fost mai iute decât toți cei 11 jucători ai Voluntariului, masați în careul mare să se apere supranumeric la un corner la care Sepsi a avut doar șase oameni în 16 metri. Cum a fost posibil? Lovitura de colț a fost executată la prima bară, Tamas a câștigat duelul cu Armaș și a prelungit mingea în centru până la Ninaj. Slovacul a găsit un assist mai puțin obișnuit pentru un fundaș central, printre Nemec și Matricardi.

Tudorie a șutat din întoarcere, cu dreptul, din prima, de la câțiva metri de poartă, pe lângă Meleke și M. Popa, lipsiți de reacție. De altfel, în prima parte a jocului FC Voluntari a fost zero barat. Nicio minge expediată spre poartă, nicio ocazie. Ilfovenii au avut noroc că au scăpat doar cu 1-0 la pauză.

Altă echipă după pauză

La reluare, echipa lui Liviu Ciobotariu s-a trezit ca prin minune. După ce a mai avut o dată șansă la șutul-centrare înșelător a lui Aganovic, care a căzut pe transversală, Voluntari a pus stăpânire pe joc și a început să-și creeze ocazii după ocazii. Ratate pe rând de Nemec (53, 63) și D. Florea (60, 61).

Egalarea a venit meritat, după o gafă a lui Dumitrescu și o centrare perfectă a lui Merloi, pusă pe fruntea lui Nemec (76), doar să bage mingea în plasă.

Finalul a fost palpitant, ambele echipe au trecut pe lângă lovitura decisivă.

S-a terminat 1-1. Echitabil ținând cont că Sepsi a câștigat prima repriză, iar Voluntari pe cea de-a doua. Ilfovenii rămân neînvinşi în deplasare din 31 august 2022, de la CFR Cluj - FC Voluntari 4-0.

33 de goluria marcat Nemec în Liga 1, dintre care 15 cu capul

13 goluria marcat Tudorie în anul calendaristic 2022 pe prima scenă, doar Compagno a înscris mai multe - 23

250este numărul meciurilor arbitrate de "centralul" Radu Petrescu în Liga 1

Am făcut o primă repriză bună, am jucat, am făcut jocul nostru de pase. În repriza a doua, s-a terminat cu pasele, cu jocul. Nu știu de ce nu avem această răbdare de a pasa. Facem asta cu multe echipe, terenul ne ajută.

Nu înțeleg de ce nu am mai pasat mingea, pentru ca noi avem această calitate

Cristiano Bergodi, antrenor Sepsi

Știam că au în componență jucători tehnici, care vin cu centrări din lateral, jucători buni în duelurile aeriene, ca Tudorie și Safranko. După minutul 60, ne-am creat ocazii de a marca.

Dacă fac o analiză pe ce s-a întâmplat acum 3 zile în Cupă, mă pot declara mulțumit cu acest rezultat

Liviu Ciobotariu, antrenor Voluntari

Sepsi - FC Voluntari 1-1

Sepsi - FC Voluntari, echipe de start:

SEPSI: Niczuly - Aganovic, Ninaj, M. Tamaș, Dumitrescu - Matei, Păun, Rodriguez - Rondon, Tudorie, Ștefănescu
REZERVE: Began, Ispas, Ciobotariu, Radoslav, Bălașa, Gheorghe, Francisco Júnior, Achahbar, Safranko
ABSENT: Varga (accidentat)
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC VOLUNTARI: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Costin, Rața, Meleke, Govea, Aliji - Nemec, Florea
REZERVE: Fernandez, Vlad, Andres, Andrei, Helder Tavares, Răduț, Merloi, N. Popescu, R. Popescu
ABSENȚI: Droppa, S. Marrone
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Țepușă Mihaela (Buzău)