INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MALLORCA - REAL MADRID

FOTO Greu fără Benzema » Real Madrid pleacă învinsă de la Mallorca și îi face culoar spre titlu Barcelonei

Mallorca - Real Madrid/ foto Imago Images +6   FOTO
Mallorca - Real Madrid/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 05 februarie 2023 16:57 / Actualizat duminica, 05 februarie 2023 17:58

Mallorca a câștigat cu Real Madrid, scor 1-0, în etapa #20 din La Liga.

Rezultatele etapei #20 din La Liga

Afectată serios de accidentări, Real Madrid a primit o lovitură înainte de startul meciului cu Mallorca. Courtois s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit cu Lunin. Fără Benzema, absent din cauza unei probleme medicale, atacul Realului nu a produs nicio ocazie în prima repriză.

Nacho a decis meciul cu un autogol

„Albii” au fost conduși la pauză, după ce Nacho a deviat imparabil o centrare în propria poartă. Prima ocazie a madrilenilo a venit abia în minutul 58. Vinicius a agățat mingea în fața portarului Rajkovic și a fost faultat de jucătorul de la Mallorca. Arbitrul a dictat penalty fără ezitări și fără să fie nevoit să consulte VAR-ul. Fără Benzema în teren, lovitura de la 11 metri a fost executată de Asensio. Spaniolul a tras în dreapta portarului, jos, dar Rajkovic a reușit să respingă în corner.

Tot Asensio a amenințat poarta adversă, printr-un șut de la distanță, care a trecut puțin alături. Ancelotti i-a introdus în teren pe Kroos, Modric, Alaba și Mariano. Ultimul a fost aproape de egalare în minutul 87, după o centrare a mijlocașului german. A reluat spectaculos din voleu puțin peste poartă. La ultima fază, Rudiger a trimis cu capul pe lângă poartă și „albii” au plecat învinși de la Mallorca.

+2 FOTO

Clasamentul din La Liga

Real Madrid a rămas cu 45 de puncte, 5 sub liderul Barcelona. Catalanii primesc vizita celor de la Sevilla de la ora 22:00 și se pot distanța la 8 puncte de Real, în cazul unei victorii.

FINAL. Mallorca - Real Madrid 1-0

Mallorca - Real Madrid , echipele de start:

Mallorca: Rajkovic - Maffeo, A. Gonzalez, Raillo, Nastasic, Costa - Rodriguez, Baba, Ruiz de Galaratte - Muriqi, Lee

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Nacho, Rudiger, Camavinga - Valverde, Tchouameni, Ceballos - Vinicius Jr., Rodrygo, Asensio