ALTELE  »  STIRI  »  PRELIM. CE 2008 / BELARUS - ROMANIA 1-3

Tot mai aproape de Euro

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 septembrie 2007 00:00

Zimbete, bucurie, glume si sperante. Vestiarul "tricolorilor" s-a transformat intr-un teritoriu al fericirii dupa succesul de la Minsk. Omul providential al partidei cu Belarus, Adrian Mutu, a dat tonul declaratiilor dupa victoria de aseara: "Am demonstrat ca formam o echipa omogena si ca stim sa jucam inteligent un meci important. Adversarii au evoluat bine in prima jumatate de ora, au alergat mult, au fost agresivi, dar s-au stins pe parcurs. Desi n-am facut o partida super, am invins mai mult din experienta. Ma bucur ca am evitat primirea unui cartonas galben, care mi-ar fi adus suspendarea pentru intilnirea cu Olanda".

"Am suferit"
Daca atacantul Fiorentinei a bifat o doppietta, Dica si-a inscris si el numele pe lista marcatorilor: "Nu mi-am propus sa devin golgeterul seriei. Nu prea am loc de Adi! Am reusit sa trecem peste momentele dificile de la inceputul meciului, dupa care ne-am impus jocul. Au existat perioade in care Belarusul a lasat senzatia ca domina, dar, la 2-1, am preferat sa stam mai inchisi si sa fortam pe contraatac. Dedic golul sotiei mele, copilului si tatalui meu". Bogdan Lobont a vorbit de sacrificiu dupa victoria de la Minsk: "Sintem bucurosi ca ne continuam seria meciurilor cu trei puncte. Poate n-am facut cea mai buna partida la Minsk, dar exista momente in care trebuie sa suferi ca sa obtii un obiectiv. Succesul din intilnirea cu Belarus ne face sa ne dorim mai mult decit oricind sa ajungem la turneul final".

"Trei puncte muncite"
Capitanul Cristi Chivu a spus ca jucatorii ofera victoria suporterilor echipei nationale: "Lumea asteapta de mult timp o calificare si depinde doar de noi sa ajungem la Euro. Am stiut sa ne sacrificam si sa cistigam un meci despre care anticipam ca ne va ridica destule probleme". Selectionerul era la fel de expansiv ca si jucatorii: " Mutu a aratat din nou ca e unul dintre cei mai buni fotbalisti din lume. Am obtinut trei puncte muncite, dar de acum ne gindim doar la duelul cu Olanda, din octombrie".

“Ne gindim la Olanda”
Selectionerul era la fel de expansiv ca si jucatorii: "Mutu a aratat din nou ca e unul dintre cei mai buni fotbalisti din lume. Am obtinut trei puncte muncite, dar de acum ne gindim doar la duelul cu Olanda, din octombrie".

"Am stat cu emotii si pentru ca aveam patru jucatori pasibili de suspendare pentru partida cu Olanda in cazul in care unul dintre ei primea cartonas galben"
Selectionerul Romaniei

"N-am facut o prima repriza foarte buna, dar si asa am citigat si asta inseamna ca sintem o echipa mare"
Razvan Rat

" Romania a fost fantastica. A avut un Mutu exceptional. Dupa parerea mea acest jucator a facut diferenta"
Alexandr Hleb


Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează