ALTELE  »  TINERET  »  MOLDOVA - ROMÂNIA 0-1

Naţionala de tineret, în grafic pentru calificarea la EURO 2011

Liviu Ganea, Ganea, Dinamo, România

Articol de GSP - Publicat joi, 12 august 2010 00:00

"Tricolorii" pregătiţi de Emil Săndoi au nevoie de patru puncte în "dubla" cu Rusia pentru a merge la Euro 2011

Echipa naţională de tineret a României a învins ieri, 1-0, la Chişinău, reprezentativa similară a Moldovei în preliminariile CE 2011. Unicul gol al întîlnirii a fost marcat de Liviu Ganea în minutul 24, din penalty. Emil Săndoi a început partida în formula: S. Lung jr. - Rîpă, Papp, Găman, Bărboianu - Torje, Bicfalvi, A. Ionescu, M. Costea - L. Ganea, Ioniţă. Au mai jucat: Neagu, Hora şi Gîngioveanu. În celălalt meci al grupei, Rusia s-a impus în faţa Letoniei cu 2-1, golul victoriei fiind marcat în minutul 93. Ocupanta locului 1 merge direct la turneul final plus cel mai bine patru clasate de pe locurile secunde!

Selecţionerul Emil Sănoi i-a lăudat pe jucătorii săi: "Este o victorie importantă obţinută pe o căldură sufocantă. Ne-am creat foarte multe ocazii, pe care le-am ratat însă. Scorul trebuia să fie mult mai mare. Sînt mulţumit şi încrezător înaintea meciurilor cu Rusia. Cred că ne putem califica la turneul final!".

"Gîndul e deja la meciurile cu Rusia, meciuri extrem de importante pentru această generaţie. Dacă vor fi toţi sănătoşi, cu siguranţă vom face două meciuri foarte bune!"