COMERCIAL  »  ADVERTORIAL  »  BETANO

INFOGRAFIC: Alegerile fanilor pentru trofeele UEFA 2025-26

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 martie 2026 14:36 / Actualizat miercuri, 11 martie 2026 14:37

Cele trei competiții europene de fotbal au ajuns în fazele eliminatorii, unde duelurile sunt pe muchie de cuțit și fiecare confruntare are greutatea unei adevărate finale. Noile date oferite de Kaizen Gaming și platforma sa de pariuri și jocuri online Betano arată care sunt echipele pe care fanii din România mizează că vor cuceri cele mai importante trofee din fotbalul european la finalul sezonului 2025/2026.

Predicții Champions League

În pofida unui sezon cu rezultate oscilante și cu instabilitate la nivelul băncii tehnice, totul culminând cu înlocuirea antrenorului Xabi Alonso și aducerea lui Alvaro Arbeloa, Real Madrid rămâne prima echipă în preferințele fanilor români când vine vorba de principala favorită la câștigarea Champions League.

Real Madrid a încheiat faza principală pe locul 9 și a ratat calificarea directă în optimile de finală, fiind nevoită să dispute o dublă de baraj cu Benfica pentru a face pasul în faza ultimelor 16 echipe.

Din zece meciuri disputate, Real Madrid a câștigat șapte și a pierdut trei, fără a avea vreo remiză înregistrată. Pentru Real Madrid urmează o dublă de foc în ”optimi” contra celor de la Manchester City, echipă pe care ”los blancos” au mai întâlnit-o și în faza principală. ”Cetățenii” lui Pep Guardiola au câștigat atunci cu 1-2 pe stadionul Santiago Bernabeu.

FC Barcelona și Bayern Munchen completează topul trei al favoritelor fanilor români care au mizat antepost pe Betano la secțiunea cine câștigă Champions League în sezonul 2025/2026. 

Două echipe care împreună au cucerit trofeul de 11 ori, spre deosebire de Real Madrid care conduce în ierarhia cluburilor cu cele mai multe trofee supreme în fotbalul european – 15. Bayern n-a mai cucerit Champions League din 2020, în timp ce ultima victorie majoră a Barcelonei datează din 2015.

Predicții Europa League

Pentru Europa League, competiție sponsorizată pentru al doilea sezon consecutiv de Betano, fanii au avut preferințe diverse, fără a reuși să desprindă o favorită certă la câștigarea competiției în actualul sezon. Aston Villa este văzută cu prima șansă, urmată la egalitate de Freiburg și Midtjylland, revelația fazei principale.

Dacă Aston Villa pornea printre favorite prin prisma experienței europene și a valorii lotului de jucători, clasarea celor de la FC Midtjylland în top trei la finalul fazei principale a reprezentat o mare surpriză pentru toată lumea.

Echipa daneză a depășit calculele hârtiei obținând locul trei, cu 19 puncte adunate din șase victorii și o remiză. Printre ”victimele” formației daneze s-au regăsit nume cu greutate din fotbalul european, precum Nottingham Forrest, Celtic FC sau Dinamo Zagreb, o obișnuită a cupelor europene. Singura înfrângere a celor de la FC Midtjylland a venit pe Stadio Olimpico, 1-2 cu AS Roma.

Predicții Conference League

A doua competiție sponsorizată de Betano, Conference League a dovedit încă de la apariție că este o întrecere care oferă dueluri dintre cele mai spectaculoase și care este tratată cu maxim interes de cluburile mari. Revenită după șase ani în cupele europene, RC Strasbourg și-a respectat statutul de favorită și a încheiat faza principală în fruntea clasamentului, 16 puncte obținute din 18 posibile.

În opțiunile lor pe Betano, fanii fotbalului din România au plasat gruparea alsaciană în topul preferințelor când vine vorba de principala favorită la câștigarea Conference League. La o distanță apreciabilă regăsim pe Crystal Palace, câștigătoarea surpriză a Cupei Angliei din 2025, dar și NK Celje.

Chiar dacă a încheiat faza principală pe locul 13, ratând calificarea directă în optimile de finală, echipa slovenă a lăsat o plăcută impresie fanilor, cu victorii asupra unor nume importante din fotbalul european, precum AEK Atena sau Legia Varșovia. Sezonul precedent, NK Celje a impresionat în Conference League, competiție unde a ajuns până în faza sferturilor de finală, fiind eliminată cu 4-3 la general de AC Fiorentina, deținătoarea trofeului la momentul respectiv.

Vezi toate știrile Betano

Citește și:
De nicăieri » Florin Bratu semnează cu multipla campioană din Europa: „Începe o nouă eră!”
Campionate
De nicăieri » Florin Bratu semnează cu multipla campioană din Europa: „Începe o nouă eră!”
Lovitură de teatru: FCSB l-a convins să revină a PATRA oară!
Superliga
Lovitură de teatru: FCSB l-a convins să revină a PATRA oară!
Real Madrid, lovitură neașteptată pe piața transferurilor » Campionul european vine pe Bernabeu
Campionate
Real Madrid, lovitură neașteptată pe piața transferurilor » Campionul european vine pe Bernabeu
Blănuță are drum liber spre România! Concurență pentru Dinamo
Campionate
Blănuță are drum liber spre România! Concurență pentru Dinamo
Lefties a ajuns în București. Brandul cu prețuri mici al proprietarului Zara a deschis primul magazin din capitală
Profit.ro
Lefties a ajuns în București. Brandul cu prețuri mici al proprietarului Zara a deschis primul magazin din capitală
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Gigi Becali dezvăluie cât l-a costat biserica abia sfințită din zona Pipera

Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează