FOTBAL  »  AMICALE  »  FC BRAŞOV

Braşovenii, fără victorie în 2013 » "Stegarii" au remizat şi cu Ferencvaros, 0-0

Articol de - Publicat marti, 12 februarie 2013 00:00 / Actualizat marti, 12 februarie 2013 11:24

"Stegarii" nu reuşesc încă să cîştige în 2013, înregistrînd trei remize şi o înfrîngere pînă în acest moment.

După 0-0 cu Ferencvaros, echipă aflată pe locul 5 în campionatul Ungariei, braşovenii au ajuns la al treilea rezultat de egalitate în amicalele din Antalya. Cea mai galonată formaţie din ţara vecină s-a duelat în această iarnă şi cu Steaua şi cu CFR Cluj, în turneul de
pregătire din Spania. Maghiarii s-au impus în meciul cu Steaua (2-1) şi au pierdut partida cu CFR (0-1).

Deşi braşovenii ar fi putut marca prin Păun sau Danquah în prima repriză, respectiv Batin, cu două ocazii clare în partea secundă a
jocului, scorul a rămas alb pînă la final.

Cu toate că echipa sa nu a cunoscut încă gustul victoriei în perioada de pregătire, antrenorul Adrian Szabo se declară mulţumit de
ultimul rezultat şi consideră că are motive să fie optimist în perspectiva returului: "A fost o remiză cît o victorie pentru noi, în condiţiile în care am întîlnit un adversar extrem de motivat şi robust. Ne-am creat cîteva ocazii clare de gol şi în multe momente ale jocului ne-am aflat la conducerea ostilităţilor. Aceste lucruri ne dau speranţe că sîntem pe drumul cel bun în procesul de pregătire al returului campionatului".

FC Braşov (prima repriză) : Mutu - Velayos, Oltean, Machado, Cristi Ionescu - Enceanu, Moraru, Bruno Madeira, Tătar - Danquah, Păun
FC Braşov (repriza secundă): Mutu - Vagner, Radu Barbu, Cristi Munteanu, Dumbravă - Viveiros, Mateiu, Davide Dias, Iulian Popa -
Batin, Ayhan

Galben-negrii nu au putut conta în acest meci pe Andrei Marinescu şi pe Mugurel Buga, ambii accidentaţi. Următorul joc amical pentru braşoveni va avea loc joi, 14 februarie, împotriva AS Trencin, formaţie care ocupă locul 6 în prima ligă slovacă.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping