FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - LIVINGSTON

FOTO şi VIDEO Steaua - Livingston 4-1 » Prima victorie a roş-albaştrilor în această vară

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 iunie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 30 iunie 2013 22:47

Steliştii au ajuns ieri în Anglia, iar astăzi au cîştigat primul amical din cel de-al doilea cantonament al verii, 4-1, împotriva scoţienilor de la Livingston.

Echipa din liga a doua scoţiană a fost cea care a deschis scorul, în minutul 3, după o relaxare a defensivei roş-albastre.

Pînă la pauză Steaua a întors scorul graţie reuşitelor lui Mihai Costea şi Gabi Iancu, al doilea a înscris spectaculos din lovitură liberă.

În repriza a doua Steaua a mai punctat de două ori. Un fundaş al scoţienilor a deviat nefericit mingea în propria poartă şi în minutul 57, Mihai Costea a reuşit "dubla", după o greşeală în defensiva scoţienilor.

Roş-albaştrii vor mai juca împotriva englezilor de la Notts County şi a celor de la Sheffield Wednesday, pe 2 iulie, respectiv 6 iulie.

Vezi aici golurile partidei!

Echipa de start a Stelei: Tătăruşanu - Răpă, Gardoş, Doru Bratu, Pîrvulescu - Prepeliţă, Răduţ - Adi Popa, Stanciu, Iancu - Mihai Costea

***

min. 90: FLUIER FINAL

min. 83: După eliminarea lui Tănase, steliştii s-au mulţumit să paseze în propria jumătate, nu au mai atacat în valuri, aşa cum au făcut pe tot parcursul partidei.

min. 76: Tănase a primit cartonaş roşu

min. 75: Sînt minute bune de cînd scoţienii nu au mai ajuns la poarta Stelei

min. 70: Chiricheş a intrat şi el înlocul lui Doru Bratu

min. 69: Tot Steaua este cea care controlează partida, însă jucătorii lui Reghecampf nu mai forţează

min. 64: Steaua roteşte jucătorii, deşi fusese scos de pe teren, Rîpă a reintrat, în locul lui Iancu. Tănase şi Niţă sînt şi ei în echipa în această repriză

min. 61: Cristi Tănase încearcă o scăriţă de la marginea careului, mingea trece puţin pe lîngă poartă

min. 57: GOL Steaua! Gafă în defensiva scoţienilor, de care profită Mihai Costea, atacantul înscriind cu un şut pe centrul porţii

min. 48: GOL STEAUA! Centrare de pe partea dreaptă, Mihai Costea sare peste minge, iar un fundaş al scoţienilor înscrie în propria poartă

min. 46: A început repriza secundă!

in. 45: PAUZĂ!

min. 43: GOL STEAUA! Gabi Iancu execută perfect o lovitură liberă din unghi şi înscrie la colţul scurt

min. 37: GOL STEAUA! Mihai Costea îl driblează pe portarul scoţienilor şi înscrie în poarta goală

min. 33: Şut al scoţienilor de la marginea careului, slab însă

min. 31: Jocul Stelei nu merge deloc bine. Roş-albaştrii se chinuie cu o formaţie de ligă secundă din Scoţia

min. 25: După cîteva minute în care Steaua a avut ocazie peste ocazie, acum, echipa lui Laurenţiu Reghecampf controlează partida, însă sînt cîteva minute de cînd nu au mai pus în pericol poarta adversă

min. 20: Şut al lui Costea de la 16 metri, foarte bun, din nou portarul scoţienilor se remarcă şi respinge

min. 17: Şut bun al lui Răduţ cu dreptul de la mare distanţă, portarul scoţienilor respinge în faţă, de unde Adi Popa reia peste poartă

min. 16: Două ocazii mari ale Stelei la poarta lui Livingston, însă de fiecare dată şuturile roş-albaştrilor au fost respinse de portarul scoţienilor. Ambele şuturi au fost ale lui Nicuşor Stanciu

min. 14: Steliştii pasează mult, însă cînd mingea ajunge în faţa porţii, scoţienii sînt primii la minge şi resping de fiecare dată.

min. 9: Steaua controlează partida , însă nu reuşeşte să pună în pericol poarta scoţienilor

min. 4: Pîrvulescu îi lasă locul lui Latovlevici

min. 3: Livingston deschide scorul. Decarul scoţienilor îl driblează pe Tătăruşanu şi înscrie în poarta goală.

min. 2: Şut bun al lui Mihai Costea, mingea trece peste poartă

min. 1: A început partida!