FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - LUCERNA 0-1

FOTO şi VIDEO Trădaţi de copii » Steliştii la al doilea eşec în amicalele iernii, 0-1 cu FC Lucerna

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 18 ianuarie 2014 20:52

Steaua a pierdut, 0-1, cu FC Lucerna, al treilea amical al iernii. Reghecampf a folosit două echipe diferite în cele două reprize. Prima parte a fost dominată de campioana României, Keşeru irosind în două rînduri ocazii importante.

Vezi VIDEO cu cele mai importante faze

În partea a doua, cînd Reghecampf a trimis în teren tineri precum Tîrnovan, Grădinaru şi Aldea, elveţienii au controlat jocul şi doar paradele foarte bune ale lui Niţă au ţinut tabela nemodificată. Dar doar pînă în minutul 86, cînd Gygax s-a desprins de fundaşii roş-albaştrilor şi a făcut diferenţa cu un şut bine plasat.

Lucerna este ocupanta locului 2 din campionatul Elveţiei.

Următorul meci amical al Stelei va fi luni, cu Union Berlin.

Echipa de start a Stelei: Tătăruşanu - Georgievski, Rîpă, Pintilii, Latovlevici - Bourceanu, Prepeliţă - Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu - Keşeru

FC Lucerna: Zibung - Gygax, Renggli, Lustenberger, Winter - Thiesson, Bozanici - Lezcano, Hyka, Affolter - Sarr

Desfăşurarea liveTEXT:

Min 90+2 - Final de meci, Steaua - FC Lucerna 0-1
Min 90 -
Tîrnovan trimite peste poartă din unghi
Min 86 - Gol Lucerna! 0-1. Gygax scapă puţin lateral dreapta şi-l învinge pe Niţă
Min 63 -
Ocazie pentru Lucerna. Aldea reia cu capul pe spate la adversar, Kahraba scapă singur şi trimite pe lîngă poartă
Min 62 -
Tîrnovan primeşte mingea într-o poziţie bună, şutul său e blocat
Min 61 -
Steliştii resping din careu o minge periculoasă, după o fază fixă
Min 57 -
Iancu execută înalt o lovitură liberă, elveţienii resping şi pleacă pe contraatac
Min 53 -
Iancu e deposedat la marginea careului de 16 metri
Min 46 - Start repriza a doua
Steaua în repriza a doua:
Niţă - G. Matei, Aldea, Varela, Pîrvulescu - I. Neagu, Răduţ - Grădinaru, G. Iancu, Tîrnovan - Kapetanos

Min 36 -
O nouă oportunitate pentru elveţieni. Şut de la 17 metri, puţin pe lîngă poarta lui Tătăruşanu
Min 32 -
Şutul deviat al lui Stanciu se duce în plasa laterală
Min 29 -
Şutul lui Adi Popa din 15 metri e blocat
Min 27 -
Ocazie imensă pentru Steaua! Adi Popa centrează în faţa porţii şi Keşeru reia pe lîngă din alunecare
Min 26 -
Adi Popa are probleme după ce-a primit o minge în plină figură
Min 25 -
Ocazie pentru Steaua! Prepeliţă reia pe lîngă poartă o centrare din lovitură liberă a lui Bourceanu