FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA

FOTO Steaua - FC Chiasso 1-2 » Constantin Gâlcă pierde primul meci pe banca roş-albaştrilor

Articol de GSP - Publicat luni, 23 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 23 iunie 2014 20:59

Steaua pierde primul amical al acestei veri, scor 1-2, împotriva lui FC Chiasso, formaţie din Liga a 2-a din Elveţia. Roş-albaştrii au fost cei care au deschis scorul, însă elveţienii au revenit după pauză.

Steaua a deschis scorul în urma unei faze frumoase create de tînărul Vîlceanu. Acesta a pasat în careu, Iancu a sărit peste minge, iar Pîrvulescu a tras lîngă bară, fără vreo şansă pentru portarul advers.

După pauză roş-albaştrii au pierdut avantajul. Elveţienii au punctat în minutele 61 şi 67 şi au cîştigat partida.

Cel de-al doilea amical a fost programat pe 25 iunie, de la ora 20:00, tot cu o echipă din liga secundă elveţiană, FC Lugano. Acesta va fi şi primul meci pe banca Stelei pentru Constantin Gâlcă.

***

min. 90: FLUIER FINAL!
min. 77:
Adi Popa şutează la colţul scurt, dar mingea e respinsă de portarul elveţienilor
min. 68:
Alex Chipciu şutează de la marginea careului, mingea trece peste poartă
min. 67: GOL CHIASSO! Elveţienii trec în avantaj! Magnetti înscrie cu un şut din interiorul careului
min. 66:
Niţă îi lasă locul lui Cojocaru
min. 65:
Elveţienii şi-au revenit. La doar 4 minute de la gol aceştia mai au o ocazie importantă, dar Niţă blochează un şut
min. 61:  GOL CHIASSO! Niţă este învins cu un şut pe jos de la 25 de metri. La Saint Vincent a început ploaia
min. 51:
Cristi Tănase şutează de la 25 de metri, mingea este respinsă de portarul lui Chiasso
min. 45: A început repriza secundă! Constantin Gâlcă a efectuat mai multe schimbări!

Steaua: Niţă - Rîpă, G. Matei, Toşca, Varela - Chipciu, Răduţ, Tănase - Ad. Popa, Keşeru, Tîrnovan

min. 45: PAUZĂ!
min. 42:
Latovlevici a intuit o pasă la portar a unui adversar şi a încercat să lobeze goalkeeperul advers. Mingea s-a dus însă peste poartă
min. 39:
Grădinaru a driblat frumos doi jucători, a pasat pe culoar pînă la Rîpă, acesta a trimis mai departe la Latovlevici, însă un fundaş al lui Chiasso i-a suflat mingea chiar în momentul şutului
min. 35:
Gabi Iancu trimite un şut puternic de la 20 de metri, mingea trece peste poartă
min. 30:
Gabi Iancu, care a fost cel mai activ om al Stelei de pînă acum, a trimis cu capul după o centrare a lui Vîlceanu, mingea a trecut peste poartă însă
min. 25:
Iancu scapă singur cu portarul după o combinaţie frumoasă cu Paul Pîrvulescu, dar este blocat de portarul lui Chiasso
min. 16: GOL STEAUA! Vîlceanu a driblat frumos un adversar în careu, a centrat pe jos, Iancu a sărit peste minge, iar Pîrvulescu a tras lîngă bară, fără vreo şansă pentru portarul advers.
min. 11:
Ocazie mare pentru Chiasso: o centrare pe jos de pe partea dreaptă a defensivei Stelei ajunge în faţa porţii, un jucător i-a luat faţa lui Szukala, dar a trimis alături dintr-o poziţie excelentă
min. 7:
Latovlevici a încercat să surprindă portarul cu un şut de la 45 de metri, mingea s-a dus peste poartă