FOTBAL  »  AMICALE  »  OLYMPIACOS - VIITORUL 3-2

FOTO Olympiacos - Viitorul 3-2 » „11” inedit al lui Gică Hagi, cu un jucător născut în 2002 și unul născut în 2003

Olympiacos - Viitorul 3-2. FOTO: facebook.com/viitorulfc +6   FOTO
Olympiacos - Viitorul 3-2. FOTO: facebook.com/viitorulfc

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 iunie 2019 19:12

FC Viitorul a pierdut primul meci amical al verii, 2-3 cu grecii de la Olympiacos. Gică Hagi a aterizat azi la Atena, după ce ieri a urmărit meciul dintre România U21 și Croația U21, scor 4-1, din San Marino.

Golurile constănțenilor au fost marcate de George Ganea (34) și de nou-venitul Gabi Iancu (61). Pentru greci au înscris Manos (30), Antroutsos (32) și Guilherme (55).

Trupa lui Gheorghe Hagi a pierdut în fața celei mai galonate echipe din fotbalul grec, Olympiacos Pireu, echipă cu 44 de titluri și 27 de Cupe ale Greciei în palmares.

echipe de start

Olympiacos: Tzolakis - Masouras (46 Silva), Vukovic (46 Torosidis), Papadopoulos (46 Ba), Martinis (46 Tsimikos) - Xenitidis (46 Guilherme) - Podence (46 Cuypers), Antroutsos (46 Sourlis), Marinos (46 Bruno Silva) - Manos (46 Voilis), Soldano (46 Guerrero)
Antrenor: Pedro Martins

FC Viitorul: Tordai (32 Cojocaru, 60 Buzbuchi) - Grosu (46 Leca), Mladen, 046 Artean), Țîru (46 Iacob), Kuipers (46 De Nooijer) - Mălăele (24 Tucaliuc, 46 Houri), Achim (46 Bîrzu, 60 Popescu, 75 Dănuleasa), Vînă (46 Tîrcoveanu) - Eric (46 Mățan) - Calcan (46 Iancu, 82 Halep), Ganea (46 Keita, 82 Ilie)
Antrenor: Gheorghe Hagi

Meciul s-a jucat cu porțile închise.

În absența internaționalilor de tineret, Viitorul a început meciul cu un „11” inedit, în care s-a aflat un jucător născut în 2002, Darius Grosu, precum și unul născut în 2003, Roberto Mălăele, și a rulat toți cei 28 de jucători aflați în lot, scrie site-ul clubului.

Deși primele 45 de minute au fost foarte echilibrate, gazdele au intrat în avantaj la cabine, 2-1. Ambele echipe au mai înscris câte un gol în partea secundă, dar Viitorul a irosit apoi alte patru ocazii foarte mari în ultimele 10 minute, când a lovit inclusiv bara prin De Nooijer, în minutul 90.

Lotul Viitorului se întoarce în România mâine și va continua stagiul de pregătire la Poiana Brașov, unde va juca alte trei meciuri amicale.

• 24 iunie: FC Viitorul – Colțea Brașov (ora 11.00) și FC Viitorul – Chindia Târgoviște (ora 18.00)
  • 27 iunie: FC Viitorul – FK Csikszereda Miercurea Ciuc (ora 18.00)
  • 28 iunie: FC Viitorul – FCSB (ora 11.00)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!