FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL

Rada şi-a făcut echipă! » Rapid s-a impus clar, 4-0, în faţa Oţelului antrenat de Grigoraş

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 februarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 10 februarie 2013 16:47

Rapid a cîştigat categoric amicalul cu Oţelul Galaţi, scor 4-0, după golurile lui Grigorie, Abrudan şi "dubla" lui Herea.

Rapid a început excelent partida cu gălăţenii şi a deschis scorul încă din primul sfert de oră printr-o acţiune frumoasă a lui Grigorie, încheiată cu o "scăriţă" peste Grahovac. Acelaşi Grahovac a greşit la golul giuleştenilor din minutul 18. Roman a centrat pentru Abdrudan, iar portarul nu a reuşit să reţină "capul" fundaşului rapidist.

Gălăţenii lui Grigoraş au contat în ofensivă în prima repriză doar în ultimul minut cînd Curelea a lovit bara. "Studentul" se pregăteşte cu Oţelul şi aşteaptă să fie declarat liber de către Comisiile LPF.

Grigoraş a schimbat întreaga echipă la pauză, în timp ce Rada a făcut doar 5 modificări pînă în minutul 60. Totuşi, nivelul a fost foarte scăzut în a doua parte, prima fază periculoasă venind în minutul 70. Grigorie a recuperat o minge şi i-a pasat lui Herea, cel care a îndeplinit o simplă formalitate pentru un scor de forfait.

Pînă la final, Herea a mai reuşit un gol, în prelungiri, o "scăriţă" de efect peste Brăneţ, intrat .

LiveTEXT:

min. 94. Final de meci, Rapid cîştigă cu 4-0 în faţa Oţelului.

min. 90+1. GOL RAPID! "Scăriţa" lui Herea îl lasă fără replică pe Grahovac.

min. 87. Drăghia respinge bine şutul lui Cîrjă de la marginea careului.

min. 81. Drăghia intră în locul lui Pecanha.

min. 77. Şut mult peste poartă al lui Herea din lovitură liberă.

min. 71. Ad. Grigore intră în locul lui Grigorie.

min. 70. GOL RAPID! Grigorie îi pasează lui Herea, care îndeplineşte o simplă formalitate.

min. 69: Marquinhos este avertizat.

min. 66. Wallace şi Dăescu intră, Oros şi Abrudan ies.

min. 63. Păun intră în locul căpitanului Pancu.

min. 58. Meciul nu mai are ritm în această repriză, Rapid nu mai forţează.

min. 53: Mardare intră în locul lui Nicolae Vasile.

min. 46. A. Matei şi Al. Coman au intrat în locul lui Roman şi Ciolacu. Grigoraş a schimbat întreaga echipă.

min. 46. A început repriza a doua.

min. 46. Pauză la Marbella, Rapid conduce 2-0.

min. 45. Cea mai mare ocazie a Oţelulului, Curelea trage pe lîngă Pecanha, dar mingea loveşte bara!

min. 41. Şi tînărul Vasile încearcă un şut de la distanţă, peste poartă.

min. 38. Primul şut periculos al gălăţenilor, Stromajer şutează puţin pe lîngă poartă.

min. 33. Oţelul lui Grigoraş nu a reuşit să se apropie de poarta lui Pecanha pînă în acest moment

min. 27. Nimic nu merge bine pentru Oţelul. Cojoc este aproape să-şi introducă mingea în poartă.

min. 23. Rapid controlează mijlocul terenului, continuă să atace chiar şi la acest scor.

min. 18. GOL RAPID! Abrudan majorează diferenţa cu o lovitură de cap din 5 metri.

min. 17. Şut excelent al lui Voicu, Grahovac respinge în corner.

min. 14. GOL RAPID! Grigorie preia la 15 metri de poarta Oţelului şi dă o "scăriţă" peste Grahovac.

min. 11. Astafei şutează de la marginea careului, Pecanha reţine.

min. 7. Cele două echipe se cunosc foarte bine, nu au fost faze periculoase pînă în acest moment.

INFO: Curelea este titular la Oţelul Galaţi. Atacantul aşteaptă să fie declarat liber de contract de Comisiile LPF pentru a veni la fosta campioană a României.

min. 1: A început meciul.

Rapidiştii au pierdut cu Torpedo Kutaisi la penalty-uri, dar au cîştigat în faţa polonezilor de la Lech Poznan, în timp ce noua echipă a lui Grigoraş, Oţelul Galaţi, a fost învinsă de Dinamo Kiev în primul meci, dar moldovenii şi-au luat revanşa împotriva lui Ludogoreţ Razgrad, formaţie unde evoluează şi fostul dinamovist Cosmin Moţi.

Echipele de start:

Rapid: Pecanha - Voicu, Abrudan, Oros, Vasile - N. Grigore - M. Roman, Grigorie, Herea, Ciolacu - Pancu

Oţelul: Grahovac - Cojoc, Ljubinkovici, Sg. Costin, Murgoci - L. Iorga, Giurgiu, G. Paraschiv - Astafei, Curelea, Stromajer

Playtech: GENIAL! Ce face Ion Țiriac pentru Sorana Cîrstea, iubita fiului său. S-a aflat abia acum