FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - SPARTA PRAGA 3-0

Ţucudean de rasă » Ex-dinamovistul a fost MVP-ul amicalului cu Sparta Praga, 3-0

Articol de - Publicat sambata, 07 februarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 06 februarie 2015 22:06

Atacantul s-a implicat în jocul campionilor, a comunicat permanent cu colegii.

George Ţucudean a făcut spectacol. La a doua prezenţă a ex-dinamovistului în roşu-albastru, atacantul de 23 de ani a marcat. De două ori, plus o pasă decisivă. L-a driblat elegant pe portarul cehilor şi a marcat cu simplitate. Înainte a mai avut o ocazie similară, doar că goal-keeperul l-a blocat.

Înainte de pauză ar fi putut marca iar, însă a ratat ţinta de la cîţiva metri de buturile adverse. În partea secundă, alte două demarcări, de vîrf, reluări aproape de gol. În minutul 70, a semnat dubla, trimiţînd de la un metru mingea respinsă de portar. După care i-a pasat decisiv lui Stanciu, la golul 3 al Stelei.

Fotbalistul a arătat vitalitate, din primul minut, alergînd ca la un meci de Champions League, după ce în amicalul precedent, cu ŢSKA Sofia (1-0), bifase doar un sfert de oră.

Mult mai implicat în joc, cu viteză şi disponibilitate mare de efort, arădeanul a adunat mulţi de "Bravo" de pe banca tehnică a roş-albaştrilor. Şi mîine cu NK Maribor, ardeleanul va intra ca titular, mai ales că Rusescu şi Keşeru sînt la prima reprezentativă.

"Mă simt foarte bine, vreau să dau goluri în continuare, asta e meseria mea. Încerc să fiu prezent acolo, în faţă, ca să punctez. Mai puteam da două" (George Ţucudean, atacant Steaua)

"Mă bucur că am prins un pic de pregătire cu echipa, contează să te acomodezi cu colegii. Sper ca reuşitele mele să mă aducă în vizorul echipei naţionale" (George Ţucudean, atacant Steaua)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”