FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB - BRUGES 1-1

VIDEO+FOTO FCSB, egal cu FC Bruges, campioana Belgiei, scor 1-1! Vicecampionii României au ratat un penalty pe final de meci + evoluții bune pentru Man și Moruțan

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 iulie 2018 21:24

FCSB a terminat la egalitate amicalul împotriva campioanei Belgiei, FC Bruges, scor 1-1. Adversarii au deschis scorul după doar 4 minute. Man l-a scăpat din marcaj pe Denswil, iar acesta a reluat cu capul direct în vinclul porții lui Bălgrădean. Din acest moment, belgienii nu au mai contat pe teren.

FCSB a preluat conducerea jocului și a avut câteva ocazii destul de bune până în pauză. A reușit să înscrie abia în debutul reprizei secunde. Teixeira, fotbalist care tocmai și-a prelungit contractul a trimis un șut înșelător din colțul careului mare, mingea a fost ștearsă de un adversar și a ajuns în plasă.

Vicecampioana României a fost cea care a controlat în totalitate repriza secundă, chiar dacă Dică a efectuat multe schimbări. A avut un penalty în minutul 76 obținut de Moruțan, însă Florin Tănase a tras slab și a ratat.

Pentru FCSB urmează amicalul cu Ajax, de sâmbătă, 7 iulie. Vicecampioana României a înscris 13 goluri în primele două dispute ale verii, 4-1 cu CS Cornu și 9-1 cu CS Colțea.

Man îi lasă locul tânărului I. Stoica
min. 76: Moruțan driblează portarul și este faultat de un adversar. Penalty pentru FCSB! Florin Tănase trage în stânga portarului, pe jos, însă goalkeeperul belgienilor respinge
min. 73:
Momcilovici a reluat cu capul din apropiere, foarte puțin pe lângă poartă. Andrei Vlad intră în locul lui Bălgrădean
min. 70:
A intrat și Daniel Benzar. Teixeira a părăsit terenul
min. 67:
Ratare mare pentru FCSB. Moruțan primește la marginea careului, trage puternic, dar portarul campioanei Belgiei respinge. FCSB este mult mai prezentă în joc și domină autoritar adversarul.
min 65: Jakolis a luat o acțiune pe cont propriu a șutat foarte bine, din nou portarul belgienilor are noroc, mingea se duce pe lângă vinclu
min. 60:
Man driblează doi adversari, pasează în fața porții, de unde Tănase reia foarte puțin alături
min. 52: GOOOL FCSB! Teixeira reia din marginea careului mare, mingea este deviată greșit de un fundaș al belgienilor în propria poartă
La pauză Nicolae Dică a schimbat radical echipa: Bălgrădean - Jakolis, Planici, Filip, Momcilovici - Qaka, Pintilii, Moruțan - Man, F. Tănase, Teixeira
min. 46: A început a doua repriză!
min. 45: PAUZĂ!
min. 40:
Lovitură liberă executată de Dennis Man. Atacantul a reluat cu efect, direct pe poartă, însă portarul belgienilor n-a putut fi păcălit
min. 29:
Florinel Coman reia cu capul o centrare din partea dreaptă. Portarul belgienilor reține
min. 28:
Brugge a fost aproape de 2-0, o lovitură de cap trece peste poarta lui Bălgrădean
min. 27:
Man reia din interiorul careului, mingea se duce peste poartă
min. 21:
Morais trage de la mare distanță, mingea se duce pe lângă poartă
min. 18: Coman șutează din afara careului, Horvath reușește să rețină fără probleme
min. 17:
Meciul este destul de echilibrat, cu un plus pentru FCSB, care după ce a primit gol este mai prezentă în joc. Forțează, însă până acum n-a avut nicio ocazie de a marca
min. 4: GOL FC BRUGES! Belgienii înscriu în urma unei faze fixe. Denswil a reluat cu capul de lângă Dennis Man direct în vinclul porții apărate de Bălgrădean
min. 1:
A început meciul!

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Bălașa, Morais - Teixeira, Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Fl. Tănase, Coman
Rezerve: Ducan, A. Vlad, Pintilii, C. Dumitru, L. Filip, M. Momcilovici, Moruțan, I. Stoica, D. Toma, Qaka, D. Benzar, A. Jakolis

Bruges: Horvath - Tomečak, Decarli, Mechele, Denswil - Vormer, Baiye, Rits, Schrijvers, Danjuma - Vossen
Rezerve: Hubert, Peres, Cools, Vanaken, Vanlerberghe, Wesley, Refaelov, Diatta, Dennis

Vicecampioana României a înscris 13 goluri în primele două dispute ale verii, 4-1 cu CS Cornu și 9-1 cu CS Colțea.