FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - DINAMO ZAGREB 0-0

VIDEO+FOTO Steaua a remizat cu Dinamo Zagreb, 0-0, în cel mai tare amical al verii pentru roș-albaștri

Articol de - Publicat marti, 28 iunie 2016 19:03

Steaua a terminat la egalitate în cel de-al doilea amical al verii din Slovenia, scor 0-0 cu Dinamo Zagreb.

Laurenţiu Reghecampf a jucat prima repriză în sistemul 4-3-3, iar în partea a doua a trecut la sistemul obişnuit 4-2-3-1.

În prima repriză, vicecampioana României a fost mai prezentă în joc şi a avut cea mai mare ocazie prin Alin Toşca, cel care a şutat superb de la 20 de metri, însă portarul croaţilor a respins cu greu în corner.

La începutul părţii a doua, Reghecampf i-a trimis în teren pe Niţă, Muniru şi Bourceanu în locul lui Cojocaru, Achim şi Aganovici. Tot în repriza secundă a intrat pe teren la Dinamo Zagreb şi Alexandru Măţel, care a jucat pe postul de fundaş stânga din minutul 65.

Hamroun a avut o ocazie mare la jumătatea reprizei secunde, însă mingea sa s-a dus în bara laterală a croaţilor.

STEAUA - DINAMO ZAGREB 0-0

Citeşte mai jos desfăşurarea liveTEXT a meciului:

min. 90: FINAL DE MECI!
min. 88:
Steaua continuă jocul în jumătatea adversă, însă fără a pune în mare pericol poarta croaţilor.
min. 83:
Hilal Soudani a făcut recuperare pe teren. Pe margine erau mai multe bazine cu apă caldă şi rece unde jucătorii croaţilor făceau recuperare.
soudani
min. 75:
Steaua e mai prezentă în ofensivă în aceste ultime minute.
min. 69:
Momcilovici îi lasă locul lui Dan Popescu.
min. 68:
Toşca se resimte la mijlocul terenului după un contact cu un adversar.
min. 67:
Hamroun trimite superb de la 20 de metri la colţul lung, dar balonul loveşte bara laterală.
min. 65:
Alexandru Măţel a intrat şi el pe teren la Dinamo Zagreb. E folosit fundaş stânga. Tudorie l-a înlocuit la Steaua pe Golubovici.
min. 62:
Croaţii au executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar balonul s-a lovit de zid şi a ieşit afară.
min. 57:
Junior Fernandes driblează pe partea stângă, intră în careu, dar şutează slab.
min. 55:
Vâlceanu îi ia locul lui Ovidiu Popescu.
min. 51:
Hamroun primeşte o pasă foarte bună în centrul careului de la Enache şi şutează puţin pe lângă poartă.
min. 50:
Muniru îl blochează foarte bine pe Junior Fernandes şi îl salvează pe Niţă, care rămânea singur 1 la 1 cu jucătorul croaţilor.
min. 46: A început repriza secundă!
 Niţă l-a înlocuit pe Cojocaru, iar Bourceanu şi Muniru pe Achim şi Aganovici.

min. 45: PAUZĂ!
min. 42:
Hamroun e văzut foarte bine de Ovidiu Popescu, dar vedeta Stelei se pierde în driblinguri.
min. 39:
Enache îl ia la ţintă pe Golubovici din poziţie centrală.
min. 36:
Momcilovici trece de un adversar pe partea stângă şi urcă în atac, dar centrarea sa e imprecisă.
min. 30:
Alin Toşca prinde un şut superb de la 20 de metri şi portarul respinge în corner.
min. 23:
Arbitrul le-a dat o pauză de hidratare jucătorilor din cauza căldurii infernale din Slovenia.
min. 15:
40 de fani stelişti urmăresc meciul din afara stadionului pentru că jocul se desfăşoară cu porţile închise în urma unui protocol între autoritățile slovene și croate. Steliştii însă au venit chiar şi de la 250 de kilometri depărtare şi cântă.
min. 12:
Enache şutează de la distanţă, dar portarul advers reţine balonul trimis de stelist.
min. 10:
Nicio fază clară la vreuna dintre porţi, ambele formaţii se tatonează.
min. 5:
Ovidiu Popescu încearcă să-l angajeze pe Golubovici, însă mingea trimisă de fostul timişorean a fost prea puternică.
min. 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Steaua: Cojocaru - Tamaș, Varela, Toșca, Momcilovici - Ovidiu Popescu, Achim, Aganovici - Enache, Golubovici, Hamroun
Rezerve: Niță - Simion, Tudorie, Sulley, Vîlceanu, Mihai, Bourceanu, Mihalcea, Dan Popescu

Dinamo Zagreb: Jezina - Stojanovici, Sigali, Soldo, Sosa - Antolici, Machado - Soudani, Pavicici, Fernandes - Henriquez

În echipa de start a lui Laurenţiu Reghecampf apar 4 dintre cele cinci achiziţii din această vară, e vorba de Ov. Popescu, Achim, Aganovici şi Golubovici.

În primul amical din această vară, Steaua a făcut instrucţie cu slovenii din liga a treia de la NK Turnisce, scor 7-0.

Alexandru Măţel, românul care joacă la campioana Croaţiei, va juca cel mai probabil pe finalul partidei pentru că abia a ajuns în cantonamentul lui Dinamo Zagreb.