FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - SLOVAN

VIDEO Steaua - Slovan Bratislava 3-1 » S-a trezit Costea! Prima victorie în Antalya

Articol de GSP - Publicat joi, 07 februarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 07 februarie 2013 21:29

Steliştii au cîştigat primul meci din stagiul de pregătire din Antalya, scor 3-1 cu Slovan Bratislava.

Steaua a deschis scorul încă din debutul partidei, prin Tatu, care a reluat cu capul o centrare perfectă venită de la Prepeliţă. Roş-albaştrii nu au condus prea mult, pentru că Peltier a egalat 5 minute mai tîrziu, apărarea stelistă fiind depăşită fără probleme.

VIDEO Steaua - Slovan

După pauză, Reghe a făcut mai multe modificări, iar Mihai Costea a fost decisiv. A pasat perfect pentru golul lui Adi Popa în minutul 58, iar cu un sfert de oră înainte de final a marcat după o acţiune personală.

Steaua a cîştigat un singur meci în Spania, cu Dinamo Kiev, a pierdut cu Ferencvaros şi Celtic şi a remizat cu Basel. Aici, în Turcia, a pierdut cu Qabala, Dinamo Moscova şi Mlada Boleslav şi a remizat cu Sturm Graz înainte de această victorie.

LiveTEXT

min. 90. Final de meci, Steaua cîştigă primul meci amical din Turcia.

min. 88. Jocul s-a liniştit, Steaua se apără excelent şi nu le dă şanse slovacilor.

min. 82. Prepeliţă îi lasă locul pe teren lui Roşu.

min. 78. Puşcaş, Lupu şi Năstăsie intră, Ad. Popa, Rocha şi Pîrvulescu ies

min. 75. GOL STEAUA! Mihai Costea marchează după o acţiune personală.

min. 72. Cojocaru intervine foarte bine de această dată la o fază periculoasă a lui Slovan.

min. 69. Nikolici intră în locul lui Gardoş.

min. 67. Cojocaru este ezitant la un şut al slovacilor

min. 63. Ocazie mare a lui Rocha, lovitura de cap trece pe lîngă poartă.

min. 58. GOL STEAUA! Adi Popa reia în poartă pasa lui Mihai Costea.

min. 53. Pîrvulescu joacă pe banda dreaptă în această repriză.

min. 50. Filip trage de la distanţă, mingea nu găseşte cadrul porţii.

min. 48. Ocazie mare a slovacilor, lovitura de cap a atacantului trece puţin pe lîngă.

min. 46. Tatu, Chipciu şi Rîpă ies, Mihai Costea, Iancu şi Latovlevici intră.

min. 46. A început repriza a doua.

min. 45. Final de repriză, Steaua - Slovan 1-1

min. 42. Chipciu şutează de la distanţă, portarul lui Slovan reţine fără probleme.

min. 39. Nici o ocazie notabilă după golul egalizator.

min. 35. Steaua atacă steril, iar slovacii deţin acum controlul partidei.

min. 31. Steaua nu s-a mai apropiat periculos de poarta lui Slovan de cînd a deschis scorul.

min. 26. Adi Popa trage de la distanţă, dar mingea trece pe lîngă poarta slovacilor.

min. 24. Jocul nu mai are ritm după golul egalizator al lui Slovan.

min. 19. GOL SLOVAN! Peltier egalează cu un şut din interiorul careului.

min. 18. Chipciu încearcă poarta de la 20 de metri, mingea trece peste.

min. 14. GOL STEAUA! Tatu înscrie cu capul din 10 metri.

min. 12. Atac periculos al lui Slovan, dar mingea îi sare unui slovac exact în momentul şutului şi steliştii scapă.

min. 11. Pîrvulescu primeşte cartonaşul galben.

min. 8. Jocul este echilibrat, nici o fază de poartă pînă acum.

min. 4. Steliştii controlează mijlocul terenului, dar nu se pot apropia de poarta slovacilor.

min. 1: A început meciul.

UPDATE / Meciul este întîrziat din cauza maşinii arbitrilor, care a făcut pană.

Steaua are doar o victorie în cele 8 partide amicale disputate în această vară, iar aceea a venit chiar împotriva celui mai dificil adversar, Dinamo Kiev, scor 2-0.

Partida va începe de la ora 19:30 şi va fi transmisă în direct la DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO. Ultima partidă a Stelei va fi sîmbătă, de la ora 19:45, în direct la DigiSport. Adversara roş-albaştrilor va fi Jablonec.