FOTBAL  »  AMICALE  »  CFR CLUJ - DNEPR 1-2

Weldon, singurul plus » CFR Cluj a pierdut amicalul cu Dnepr, scor 1-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 februarie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 01 februarie 2013 18:48

CFR Cluj a pierdut al 5-lea amical al iernii, 1-2 cu Dnepr. Campionii au fost conduşi cu 2-0 după 30 de minute, dar Weldon a redus din diferenţă cu un şut superb în vinclu.

Echipa lui Paulo Sergio a arătat multe slăbiciuni în apărare, acolo unde s-a cunoscut absenţa lui Cadu. Weldon este marele plus al clujenilor, care va fi un rival de temut pentru Kapetanos în retur.

Desfăşurarea liveTEXT:

Min 90 - Final de meci. CFR - Dnepr 1-2

Min 89 - Maftei reia peste paortă centrarea lui Camora din lovitură liberă

Min 80 - Godemeche vede galben

Min 79 - Şutul lui Rada din lovitură liberă e reţinut de portarul ucrainean

Min 78 - L. Ganea reia mingea venită din corner, balonul e deviat în afara terenului

Min 77 - Păun e blocat în interiorul careului şi CFR are corner

Min 75 - Clujenii au posesia, dar nu reuşesc să se apropie periculos de poarta adversă

Min 69 - Iese Maah şi intră Liviu Ganea

Min 67 - Schimbare la CFR Cluj. Intră Păun şi iese Celestino

Min 61 - Ivo Pinti primeşte galben

Min 57 - Muniru primeşte îngrijiri medicale

Min 51 - Rada trimite bine din lovitură liberă, Shelikhov reţine

Min 46 - Schimbări la CFR. Sepsi, Godemeche şi Bjelanovici au intrat în locurile lui Mureşan, Celestino şi Weldon.

Min 46 - A început repriza secundă

Min 45 - Pauză

Min 44 - Gol CFR Cluj! 1-2! Weldon înscrie cu un şut superb de la 25 de metri, în vinclu

Min 42 - Stăncioiu iese şi nu-i oferă posibilitatea lui Matheus să creeze probleme

Min 38 - Jucătorii lui Paulo Sergio nu reuşesc să desfacă angrenajul defensiv al ucrainenilor

Min 28 - Gol Dnepr! 0-2! Ucrainenii se desprin printr-un şut de la distanţă a lui Seleznyov

Min 25 - Gol Dnepr! 0-1! Matheus deschide scorul cu o lovitură de cap

Min 23 - Rotan primeşte galben

Min 16 - Stăncioiu se complică şi e aproape să fie deposedat, dar trimite în corner

Min 9 - Camora vede şi el galben pentru că a executat lovitura liberă înainte de fluierul arbitrului

Min 8 - Cheberyachko primeşte galben

Min 4 - Matheus îl driblează pe Rada şi trimite peste poartă din doar cîţiva metri

Min 2 - Weldon îi centrează în faţa porţii lui Maah, dar acesta trimite în bară

Min 2 - Rada reia peste poartă centrarea lui Camora

Min 1 - A început meciul

----------

Echipa de start:
Stăncioiu – Ivo Pinto, Maftei, Rada, Camora – Mureşan, Celestino – Maah, Muniru, Hora – Weldon

După victoria categorică împotriva  echipei secunde a celor de la Malaga, scor 4-1, clujenii întîlnesc un adversar dificil în drumul către 16-imile Europa League, pe Dnepr. Echipa lui Juande Ramos a învins-o clar şi pe Rapid în această iarnă, scor 3-1, într-un meci în care a avut şi alte două bare.

Pînă acum, ardelenii au  mai cîştigat partidele cu Ferencvaros şi FC Luzern, ambele cu 1-0, şi au remizat cu Young Boys Berna, scor 1-1.

CFR Cluj va întîlni pe Inter Milano pe 14 şi 21 februarie în 16-imile Europa League.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”