FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  STEAUA - PANDURII 3-0

Costel Gâlcă nu s-a manifestat zgomotos după primul trofeu din carieră: "Sînt fericit, dar mă bucur scurt!"

Articol de GSP - Publicat joi, 21 mai 2015 00:00

La mai puţin de un an din momentul în care era instalat pe banca Stelei, Costel Gâlcă bifează cel dintîi trofeu. Acest lucru nu l-a determinat la finalul partidei să aibă un comportament exuberant.

Dimpotrivă, a părut îngîndurat, a urcat primul pe podium să-şi ia medalia, după care a coborît şi a urmărit discret bucuria elevilor săi.

Care au fost declaraţiile lui?

  • "Sînt fericit pentru primul meu trofeu la Steaua, dar bucuria e scurtă fiindcă urmează un meci capital în campionat şi vrem să cîştigăm şi titlul"
  • "Nu ştiu dacă am surprins cu primul «11», dar e drept că mulţi dintre jucătorii la care am apelat nu evoluaseră de mult. Totuşi, au confirmat încrederea pe care mi-am pus-o în ei, aşa trebuie să arate lotul unei echipe mari"
  • "În campionat e altceva, nu depindem de noi, trebuie să batem Botoşani şi să aşteptăm să greşească ASA şi chiar şi aşa, atenţie!, vom avea o ultimă etapă foarte grea la Iaşi"
  • "Am încredere în Şumudică, m-am şi întîlnit cu el, absolut întîmplător, am vorbit de fotbal, la modul general. Are echipă care poate să o blocheze pe ASA"
  • "Dacă rămîn şi de la vară încolo? Deocamdată, mă gîndesc la ultimele 3 partide, apoi vom vedea ce va fi. Dacă voi avea vreo discuţie cu Steaua ca să rămîn, e ok. Dacă nu, fiecare ne vedem de drumul nostru şi asta e"
  • "Dacă soluţia pentru postul de antrenor al Stelei va fi Rădoi, foarte bine, Mirel va fi bine venit, e un mare stelist, cunoaşte spiritul acestui club"

Un indiciu despre viitor

Becali a pomenit două variante pentru înlocuirea lui Gâlcă: Olăroiu secondat de Rădoi sau Reghecampf. Gâlcă oferă și el un indiciu, indirect, despre viitorul băncii tehnice: "După ultimul meci al sezonului vom vorbi dacă eu continuu ori nu. În perioada aceasta nu am participat la nici o discuție cu patronul despre transferurile pentru sezonul viitor".

Fără să-l fi consultat, Gigi a pomenit nume de fotbaliști din Liga 1 pe care i-ar dori, de la portarul Veselovski, fundașul dreapta Alcenat pînă la atacanții Tade și Tamuz. Strategia Stelei va depinde de deznodămîntul campionatului și, implicit, de posibila afacere pe care ar reprezenta-o participarea în Champions League.

Citește și:
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Superliga
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează