FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  DINAMO - CHIAJNA 1-1

FOTO + VIDEO Neputință » Dinamo - Chiajna 1-1 » "Câinii" ratează finala Cupei Ligii după un meci slab

Articol de GSP - Publicat joi, 14 aprilie 2016 20:56

Dinamo și Chiajna au terminat al egalitate, 1-1, în returul semifinalei Cupei Ligii, iar formația ilfoveană s-a calificat în finală, după 3-0 din tur.

Vezi AICI cum s-a desfășurat meciul

Dinamo - Chiajna 1-1 (Gnohere 13'/ Bucurică 77') - VIDEO
Cartonașe roșii: Olteanu 25'/ Giurgiu 85'

Dinamo a început bine meciul, iar în minutul 13, Gnohere a deschis scorul, cu un șut din voleu, de la 10 metri.

În minutul 25, Olteanu a fost eliminat după un fault dur la Bărboianu, iar tactica "câinilor" s-a schimbat. Până la finalul primei reprize, Dinamo nu și-a mai creat ocazii de gol.

În a doua repriză, Dinamo a avut doar ocazie, prin Rotariu, care a ratat singur cu Bălgădean. Pe final, în minutul 77, Bucurică a scăpat pe contraatac și a marcat golul egalizator, punând capăt șanselor lui Dinamo de a juca finala. Chiar dacă Giurgiu a fost eliminat în minutul 85, Dinamo nu a mai avut ocazii și nu a putut marca.

Chiajna se califică în prima finală din istorie, unde va juca împotriva Stelei.

Echipele de start:

Dinamo: Cerniauskas – Puljici, Mevlja, Nedelcearu – Corbu (Batin 71'), Ekeng (Anton 46'), Palici (cpt), Vl. Olteanu – Romario Kortzorg – Essombe(Rotariu 33'), Gnohere
Rezerve: Muțiu – Bartalstovu, V. Costache, A. Marc
Antrenor: Mircea Rednic

Chiajna: Bălgrădean – Bărboianu, Tincu, Odibe, Niasse, Bucurică – Giurgiu, Obodo (cpt), N. Roșu (Pena 51'), M. Cristescu (Ad. Cristea 78')– Milevski (Garcia 62')
Rezerve: Matache – Mamele, Răsdan, Grădinaru
Antrenor: Adrian Falub

Arbitru: George Găman (Craiova)
Asistent 1: Bogdan Gheorghe (Buucurești)