FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - STEAUA 1-2

Analiză Andrei Vochin: "Victoria Stelei e de fapt victoria lui Olăroiu"

Dică a deschis scorul din lovitură liberă

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 mai 2011 00:00 / Actualizat joi, 26 mai 2011 00:39

Începută cu eroarea majoră a lui Bărboianu, care a înscris în proprie poartă de la 16 metri, repriza secundă a fost marcată de schimbările tactice făcute de cei doi antrenori. Primul care a mişcat a fost Olăroiu, omul determinant pentru acest trofeu al Stelei. El l-a scos imediat pe Dică şi a introdus un al doilea închizător, pe Bicfalvi.

Andone n-a reacţionat, ci a stat în continuare în espectativă, mutînd post pe post: Ganea în locul lui Dănciulescu. În acest timp, Steaua a mai ratat două situaţii mari. Andone a riscat abia în minutul 72, scoţînd un închizător, pe Kone, pentru un om de atac, Bakaj. Imediat, Oli a comandat viteză pentru contraatac, băgîndu-l pe Szekely în locul lui Bilaşco.

Pe contre, Steaua a ratat alte două mari situaţii. Dinamo a trăit doar prin Torje, chiar dacă Ando a mai trimis un vîrf. Oli a răspuns imediat cu Iliev şi a blocat totul. Iar cînd nimic nu părea să se mai întîmple, Avram a compensat penaltyul nedat în start la Nicoliţă, cu altul neacordat la henţul lui Emeghara.

Una peste alta, victoria Stelei, pe deplin meritată, e victoria unor jucători resuscitaţi de un antrenor cu adevărat valoros: Cosmin Olăroiu

Steaua a surclasat pe Dinamo la numărul de ocazii
Parametrii de joc monitorizaţi de Digital Soccer Project confirmă superioritatea Stelei

Steaua parametru Dinamo
8 ocazii 3
11 şuturi la poartă 7
4 şuturi pe poartă 3

Andrei Vochin, la pauză
Povestea se repetă. Ca şi în campionat, Steaua a fost echipa mai bună pe parcursul primei reprize. Verva lui Nicoliţă, cu care l-a dominat pe Bordeanu, puterea lui Bilaşco de a cîştiga majoritatea duelurilor aeriene şi inspiraţia lui Dică au înclinat terenul spre poarta lui Bălgrădean. Mai mult, Moţi a fost total depăşit de joc şi a prins pauza pe teren numai cu bunăvoinţa arbitrului Avram. Asta şi pentru că tactica aleasă de Olăroiu, aceea a temerităţii ofensive a fost peste cea fricoasă a lui Andone.

În încercarea de a-l bloca pe Dică, Ando a mai pus un mijlocaş pe teren, dar a renunţat la un vîrf. Suficient pentru ca alb-roşiii să se chinuie să ajungă la poarta lui Tătăruşanu. Steaua a marcat un gol, mult prea puţin în raport cu numărul de ocazii create, iar Dinamo s-a salvat din nou graţie valorii individuale a lui Gabi Torje, de departe cel mai bun fotbalist al sezonului 2010-2011. Scorul a fost stabilit din două lovituri libere la care măiestria marcatorilor s-a împletit cu erorile de plasament ale portarilor. Dacă socotim că roş-albaştrii au mai avut şi un penalty neacordat la Nicoliţă în starul meciului puem concluziona că după 45 de minute echipa care a ieşit în dezavantaj a fost Steaua.

5-2 pentru Steaua a fost raportul ocaziilor de gol în prima repriză

Andrei Vochin, înainte de meci
Simpla lectură a titularilor aleşi de Ioan Andone şi Cosmin Olăroiu arată că şi unul, şi celălalt a căutat să-şi surpindă omologul. Faţă de echipele estimate ieri apar modificări importante, chiar dacă nu multe.

8 ocazii 3

Ando pare să se teamă. El a renunţat la un atacant (Ganea)pentru a-şi întări compartimentul median, acolo unde vor evolua doi închizători, Kone şi Mărgăritescu, şi un metodist, Cătălin Munteanu. Trei oameni de siguranţă în centrul terenului, dar cu capacitate redusă de a ataca poarta adversă.

Oli pare mai temerar. Alături de Bilaşco şi Dică, el a mai adus un atacant, pe Surdu. Tănase va juca probabil mai central, poziţie din care a pus probleme defensivei dinamoviste şi în ultimul meci din campionat.

Una peste alta, Dinamo pare mai preocupată de defensivă ca pînă acum, iar Steaua mai înclinată spre atac. Semn că ambii antrenori caută să-şi amelioreze punctele slabe. Caută echilibrul atît de necesar unui meci cu miza unei finale.