FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CUPA ROMÂNIEI

ASTRA - VIITORUL 1-2, FINALA CUPEI ROMÂNIEI // Viitorul, prima Cupă din istorie după o finală dramatică! Eric de Oliveira a adus victoria în prelungiri

Astra - Viitorul // FOTO: Cristi Preda +44   FOTO
Astra - Viitorul // FOTO: Cristi Preda

Articol de , - Publicat sambata, 25 mai 2019 22:37

Viitorul a învins-o pe Astra Giurgiu cu 2-1, după prelungiri, echipa lui Gheorghe Hagi adjudecându-și prima Cupă a României din istorie!

A fost victoria Seniorului Hagi, a schimbărilor inteligente, a ofensivei totale, pe toate fronturile, până la epuizarea adversarului. Viitorul a învins  Astra muncitoare ce s-a bazat doar pe teribilismul pozitiv al lui Denis. Alibec.

Giurgiu, 45.000 de suflete, cu indulgență, conform aritmeticii primăriei locale. Ovidiu, 15.000 de locuitori, cu bunăvoință. În total, dacă se chinuie un pic, intră cu toții pe Național Arena, cu mic, cu mijlociu, cu mare. Cine a ajuns să joace finala Cupei?! Unii i-ar spune globalizare tipic românească, alții moartea granzilor.

Nu mai e niciun secret că Bucureștiul trăiește din amintiri, prăfuite. Jucătorii de zeci de milioane de euro sunt în vacanță, fițe, nebunii, niciun trofeu cucerit, sau fac pe "cireșarii" prin play-out. Fotbaliștii au fost aseară pe teren.

1-0 pentru Denis

OK, n-a fost Champions League pe "Ilie Oană", dar nici "Cupa Satelor". Un ritm mai provincial, romantic, în prima repriză, în care echipele s-au studiat ca la primul flirt. Ochii au fost pe Ianis Hagi și pe Denis Alibec, cei ce aveau acel ceva-deosebit-ce-poate-face-diferența.

Decarul Viitorului a adus pericolul în careul giurgiuvenilor, șeptarul Astrei a înfipt pumnalul când îi era greu voinicului. Un gol fulminant care a dat energie partidei, ce l-a enervat pe Gică Hagi și i-a întărâtat și mai mult pe astrali. Atât de mult încât diplomatul și calmul Enache s-a luat la harță cu arbitrii, iar "băncile" s-au încins între ele.

Ghiță le-a bătut la portiță

Pe fondul scandărilor islandeze și țipetelor ca la liceu ale fanilor Viitorului - nu vă repeziți, plăcute, fiindcă ele au condimentat cel mai mult atmosfera! -, albaștrii au pus din nou stăpânire pe minge. Mai aveau un pic și-o scoteau la promenadă pe Bulevardul Castanilor, în orașul lui Caragiale.

Drăguș a fost un elev risipitor, Rivaldinho a venit cu temele nefăcute, Ianis a fugit din clasă la o oră, revenind apoi. Atacurile favoritei hârtiei au fost absorbite, inteligent sau cu o doză de șansă, de tranșeele și liniile lui Costel Enache, surescitat la gândul unui succes istoric personal.

S-a mizat pe copilul teribil al fotbalului românesc contemporan, cât l-au ținut bateriile, doar că un sprint turbat și o încercare de pasă cu călcâiul l-au scos în decor pe Alibec. Cu ochii la Ianis, roș-albii, Bejan și Pires mai exact, l-au scăpat din ochi pe Ghiță (76) la un corner relativ simplu, iar junii "Regelui" au creat isterie printre simpatizanți. Probabil, și în Bănie, asta dacă nu cumva Papură s-a dus la somn la pauză.

Fotbal cu călcâiul

Romario, nicio treabă cu legendarul brazilian, și-a lăsat echipa în 10. Stupid, tot el avea de vociferat la adresa antrenorului. Enache a renunțat la orice gând ofensiv, s-a apărat și mai abitir, eroico-heirupist. Hagi a aruncat în luptă tot ceea ce avea mai de calitate, combinație de gleznă fină și forță, iar Calcan și Eric l-au răsplătit.

Superidee: galeria Viitorului a lansat valuri sud-americane, iar în euforia generală i-au atras și pe suporterii neutri, majoritari, pentru a scanda numele echipei lui Hagi! La schimb cu "Petrolul, Petrolul", inteligentă lecție politică. Astra a fost lovită din toate părțile, a fost asediu.

Reduta epuizată a căzut, în prelungirile primei reprize a prelungirilor. Eric (105+1) a ridicat tribunele în picioare, dar MVP-ul finalei a fost Ghiță. A scos magistral în minutul 115, de pe linie, după ce Mrzljak a creat pentru Begue.

Bună dimineața, CSU Craiova, puneți Pamporea drept recunoștință!

astra viitorul 3 +45 FOTO

Suntem live! Cupa e la Ovidiu și CSU Craiova merge în Europa. Costin Ștucan și Alin Buzărin analizează partida de la Ploiești la GSP LIVE. Rămâneți alături de noi pentru cele mai noi reacții de la stadion. Scrie-ne în comentarii și noi îți citim părerea în direct!

Publicată de Gazeta Sporturilor pe Sâmbătă, 25 mai 2019
  • Viitorul doboară astfel un record vechi de 76 de ani, iar Ovidiu devine cel mai mic oraș care se impune în finala Cupei României.
  • Precedentul record îi aparținea Drobetei Turnu Severin și data din 1943.

VIDEO cu golul și cele mai tari faze

Astra - Viitorul 1-2
Au marcat: D. Alibec '41 / V. Ghiță '75, Eric de Oliveira 105+1

*Astra a rămas în zece oameni în minutul 81, când Romario Pires a fost eliminat după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

⇒ Final de meci, Viitorul câștigă Cupa României!

min.120: Ianis Hagi e aproape de un supergol, dar șutul său din lateral a boxat de Lazar
min.115: Ocazie uriașă pentru Astra! Begue e la un pas de egalare, dar șutul său e respins miraculos de Virgil Ghiță de pe linia porții!
min.113: Profitând de avantajul scorului, Viitorul încearcă să mențină avantajul, iar jucătorii tehnici ai Viitorului încearcă să țină cât mai mult de minge
min.106: A început repriza secundă a prelungirilor!

⇒ Pauză! S-a încheiat prima repriză a prelungirilor, Viitorul e în avantaj, 2-1.
min.105+1: GOOOOOLLL Viitorul! Eric de Oliveira e omul potrivit la momentul potrivit. Brazilianul plasează mingea cu latul în poarta lui Lazar, după ce Andreas Calcan sărise inspirat peste mingea venită din flancul drept de la Mladen
min.103: Radunovic execută înșelător o lovitură liberă. La un pas să fie surprins, Arpad Todai se întinde și respinge mingea în corner
min.98: Ocaziile s-au diminuat, dar suporterii din tribune fac o atmosferă spectaculoasă. Aceștia au rămas pe stadion chiar dacă meciul a intrat în prelungiri, iar acum au declanșat o serie de «valuri mexicane»
min.92: Ianis Hagi livrează o nouă centare periculoasă din corner, dar capul lui Sebastian Mladen se duce pe lângă poartă
min.91: A început prima repriză a prelungirilor!

⇒ S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare. Astra și Viitorul sunt la egalitate, 1-1, astfel că partida va intra în prelungiri!

min.90: Finala e prelungită cu 3 minute
min.87: Viitorul profită de avantajul numeric și încearcă să dea lovitura pe final de meci. Andreas Calcan șutează periculos de la 20 de metri, Lazar se întinde și reține mingea
min.86: Eric de Oliveira ia o acțiune pe cont propriu, dar șutează departe de poarta lui Lazar
min.81: Roșu pentru Astra! Giurgiuvenii rămân în zece oameni, după ce Romario Pires îl faultează dur pe Andreas Calcan

astra viitorul foto cristi preda 3 +45 FOTO

min.76: GOOOOOL Viitorul! Virgil Ghiță egalează pentru Viitorul cu 15 minute înainte de final. Fundașul se înalță și înscrie cu capul după centrarea venită din corner de la Ianis Hagi
min.72: Denis Alibec, marcatorul unicului gol al partidei, nu mai poate continua partida după ce a simțit dureri în timpul unui sprint. Costel Enache nu stă pe gânduri și îl înlocuiește cu Silviu Balaure
min.70: Ultima schimbare la Viitorul: iese Denis Drăguș, intră brazilianul Eric de Oliveira

astra viitorul 13 +45 FOTO

min.63: A doua schimbare la Viitorul: intră Andreas Calcan, iese Rivaldnho
min.58: Drăguș e angajat excelent în careul advers, dar greșește în totalitate preluarea, atacul Viitorului pierzându-și din intensitate
min.55: Drăguș se joacă cu Mike Cestor, dar obține doar un corner. Viitorul are încercări palide de a restabili egalitatea, însă Astra e în control în aceste momente
min.46: Hagi schimbă portarul la pauză. Supărat pe Cojocaru pentru golul primit de la Alibec, Hagi îl introduce pe Arpad Tordai

⇒ Pauză la Ploiești, Astra Giurgiu o conduce pe Viitorul cu 1-0

11.968 de spectatoriasistă la partida de la Ploiești

Suntem live! Costin Ștucan și Alin Buzărin analizează împreună prima repriză a finalei Cupei României. Astra conduce la Ploiești după reușita lui Alibec. Scrie-ne în comentarii și noi îți citim părerea în direct.

min.45: Ionuț Vînă șutează în forță de la aproximativ 20 de metri, dar Lazar e atent și reține mingea fără probleme
min.41: GOOOOL Denis Alibec! Atacantul giurgiuvenilor șutează puternic din lovitură liberă și deschide scorul. Cojocaru e lăsat fără replică de execuția năprasnică a fostului atacant de la FCSB!
min.40: Lovitură liberă periculoasă pentru Astra, de la 20-22 de metri. Alibec se pregătește să execute
min.32: Ianis Hagi, din nou aproape de gol! Ianis șutează periculos cu dreptul din interiorul careului, Lazar reține mingea în doi timpi și evită în ultimul timp ca mingea să fie interceptată de Rivaldinho

astra viitorul 11 +45 FOTO

min.32: Mrzljak vede cartonașul galben după o intrare dură comisă asupra lui Lyes Houri
min.27: Încă o ocazie a Viitorului. Ianis Hagi centrează perfect din corner, dar lovitura de cap a lui Rivaldinho e reținută fără emoții de Lazar
min:24: Pressing-ul avansat făcut de echipa lui Hagi dă roade, iar dobrogenii ratează o nouă ocazie. Ionuț Vână își încearcă norocul de la 25 de metri, mingea se duce peste poartă
min.23: Rivaldinho combină cu Denis Drăguș, dar șutul brazilianului e unul dezamăgitor și se duce mult pe lângă poartă
min.19: Mladen se înalță peste apărarea giurgiuvenilor la o fază fixă, dar trimite cu capul peste poartă
min.11: Denis Drăguș ia o acțiune pe cont propriu, refuză să paseze colegilor și trimite un șut modest, care se duce mult peste poartă
min.9: Alibec se apropie periculos de poarta adversă, dar șutul său nu are intensitate și e reținut fără probleme de Cojocaru
min.5: Prima ocazie importantă a meciului vine în minutul 5. Ianis Hagi primește o minge la 20 de metri de poarta lui Lazar, nu stă pe gânduri și trimite puternic spre poartă. Portarul Astrei respinge însă în corner
min.4: Tudor Băluță greșește o pasă simplă la jumătatea terenului și își pune echipa în primejdie. Jucătorii Astrei nu reușesc însă să profite, iar apărarea constănțenilor rezolvă în cele din urmă situașia
min.1: A început partida, Astra beneficiază de lovitura de start

Jucătorii celor două echipe intonează imnul național. Partida va începe în scurt timp

⇒ Au mai rămas 30 de minute până la startul meciului. Lumea începe să se adune la stadion:

⇒ O oră ne mai desparte de startul meciului de la Ploiești. Așa arată acum atmosfera de la stadion:

Dacă Viitorul se va impune, Ovidiu ar deveni cel mai mic oraș care se impune în Cupa României.  Orașul de la Malul Mării are 13.850 de locuitor.

Vezi AICI statistici

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lazar - Butean, Cestor, Bejan, Radunovic - R. Moise, Mrzljak, R. Pires - V. Gheorghe, Alibec, Llullaku
Rezerve: M. Santos, N. Roșu, Erico, Begue, Vahid Hambo, Biceanu, Balaure
Antrenor: Costel Enache

Viitorul Cojocaru - Boboc, Țâru, V. Ghiță, De Nooijer - Houri, T. Băluță, Vână - I. Hagi - Drăguș, Rivaldinho
Rezerve: Tordai, Vl. Achim, Ciobanu, G. Ganea, Eric, Calcan, Artean
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Radu Petrescu
Asistenți: Mircea Orbuleț, Marius Nicoară

VEZI ȘI:

Băluță, înainte de ultimul meci la Viitorul: „Asta ar fi despărțirea perfectă”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!