FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC ARGEȘ

Bogdan Andone, două performanțe în 4 zile la FC Argeș: „Am spus-o și la conferință!”

Bogdan Andone a calificat-o în play-off și în semifinalele Cupei României pe FC Argeș // FOTO: GSP.ro
Bogdan Andone a calificat-o în play-off și în semifinalele Cupei României pe FC Argeș // FOTO: GSP.ro

Articol de - Publicat miercuri, 04 martie 2026, 21:15 / Actualizat miercuri, 04 martie 2026 22:08

FC Argeș - Gloria Bistrița 3-2. Bogdan Andone (51 de ani), tehnicianul gazdelor, a reușit două performanțe într-un interval de patru zile la Pitești. Duminică a calificat formația nou-promovată în play-off după succesul de la București cu Dinamo, scor 1-0. Miercuri a obținut biletele pentru semifinalele Cupei României Betano, acolo unde o va întâlni pe U Cluj.

Argeș a avut un meci mai complicat decât se aștepta în fața locului 16 din Liga 2. A avut 1-0, a fost întoarsă într-un interval de trei minute (75', 78'), iar Brobbey a egalat la ultima fază (90+6').

Robert Moldoveanu a marcat golul victoriei în minutul 111. La final, Andone a recunoscut că echipa lui a suferit și n-a mai avut prospețime în urma efortului depus cu Dinamo.

Și-a felicitat jucătorii pentru determinare și pentru întoarcerea rezultatului, iar nou-promovata mai are de disputat meciul de pe teren propriu cu Slobozia, pe 8 martie, în ultima etapă din sezonul regular.

Bogdan Andone, după ce a calificat-o pe FC Argeș în semifinalele Cupei României Betano: „În 4 zile am îndeplinit două obiective incredibile”

„O să încerc să mă rezum la partea pozitivă. Felicitări băieților pentru calificare, felicitări tuturor suporterilor, oamenilor din club. În 4 zile am îndeplinit două obiective incredibile. Calificarea în play-off duminică și azi calificarea în semifinalele Cupei României.

Despre joc așa pe scurt, mă așteptam să fie unul extrem de delicat și de dificil. Am spus-o și la conferință. Consumul energetic, mental al meciului cu Dinamo a fost unul imens. Miza jocului, calificarea în play-off.

Cu toate că băieții au făcut totul pentru a se recupera fizic și mental. Am avut discuții și ieri și azi dimineață, toți și-au dorit să joace. Au fost și jucători cu probleme, care nu au reușit să se recupereze. Matos, Adel, Sierra, Tudose. Jucători care nu au reușit să-și revină. 

S-a văzut lipsa de prospețime. Bistrița mult mai proaspătă, primii la minge în dueluri. Felicitări băieților că au avut încredere, că au luptat. Am avut această credință că putem egala și a întoarce scorul”, a spus Andone, potrivit digisport.ro.

În campionat, FC Argeș se află pe locul 6 și nu mai poate coborî, cu 49 de puncte după 29 de etape. Poate termina în primele 4 în funcție de jocul rezultatelor din ultima etapă.

Citește și:
Aryna Sabalenka s-a logodit! Imaginile postate alături de partenerul ei
Tenis
Aryna Sabalenka s-a logodit! Imaginile postate alături de partenerul ei
PAOK & Răzvan Lucescu, victorie clară pentru primul loc în Grecia! Clasament NEBUN la titlu
Campionate
PAOK & Răzvan Lucescu, victorie clară pentru primul loc în Grecia! Clasament NEBUN la titlu
Decizia instanței în cazul lui Kader Keita » Vești groaznice de la spital
Superliga
Decizia instanței în cazul lui Kader Keita » Vești groaznice de la spital
Formau cel mai frumos cuplu din fotbal, dar s-au despărțit » Viktoria, apariție de senzație după divorț: „Picioarele tale par fără sfârșit!”
Stiri extrasport
Formau cel mai frumos cuplu din fotbal, dar s-au despărțit » Viktoria, apariție de senzație după divorț: „Picioarele tale par fără sfârșit!”
Surpriza de la pompă: prețul benzinei din România crește considerabil de azi
Profit.ro
Surpriza de la pompă: prețul benzinei din România crește considerabil de azi
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Încă un cuplu fericit în handbalul românesc » Mesaje la un an de relație: „Te iubesc mai mult decât orice”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează