FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ

CFR Cluj a fost ajutată de Kovacs! Centralul partidei nu a eliminat doi jucători » S-a întrerupt seria incredibilă a clujenilor cu acest arbitru la centru

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 iulie 2016 11:22

CFR Cluj a pierdut Supercupa României în fața Astrei, scor 0-1. Unicul gol a fost marcat pe final de De Amorim. Clujenii au beneficiat și de ajutorul lui Istvan Kovacs, care i-a iertat de două eliminări.

Tiago Lopez trebuia să fie eliminat de arbitrul Istvan Kovacs în minutul 54, după ce portughezul l-a faultat dur pe William de Amorim.

"Centralul" nu i-a arătat cartonașul galben lui Lopez, care ar fi fost al doilea după cel încasat în minutul 45.

Același lucru s-a întâmplat și cu Petrucci, care trebuia să primească și el al doilea avertisment în minutul 71 după o ținere de tricou a lui Teixeira.

Prima înfrângere cu Istvan Kovacs la centru

Istvan Kovacs, 31 de ani, se află la nivel internațional în categoria ”First”, prima după ”Elite”, acolo unde a fost promovat la finalul lui 2015.

CFR se putea numi norocoasă după această delegare. N-a pierdut nici un meci atunci când a fost arbitrată de Istvan Kovacs. Asta până aseară.

• CFR cu Istvan Kovacs in toate competitiile: 17 jocuri - 9 victorii - 7 remize - 1 înfrângeri;
  • Astra cu Istvan Kovacs în toate competițiile: 27 jocuri - 12 victorii - 9 remize -6 înfrângeri;

Kovacs a mai condus o singură dată un meci de Supercupă, pe 25 iulie 2007, Rapid-Dinamo 1-1, 7-6 după penalty-uri, acela fiind şi primul său joc important din carieră, debutul în Liga 1 urmând a se consemna în luna următoare, pe 11.08.2007, Poli Timișoara – Pandurii 3-1.