FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSC DUMBRĂVIȚA - CFR CLUJ 0-5

VIDEO CFR Cluj face scorul fazei grupelor în Cupa României » Hattrick în 4 minute pentru fotbalistul certat de Petrescu în conferință! Clasamentul ACUM

Dumbrăvița - CFR Cluj, în Cupa României

Articol de GSP - Publicat joi, 10 noiembrie 2022 20:20 / Actualizat joi, 10 noiembrie 2022 20:20

CFR Cluj a învins-o pe CSC Dumbrăvița, scor 5-0, în runda secundă a grupei C din Cupa României.

A doua etapă din faza grupelor în Cupa României Betano » Toate rezultatele, programul și clasamentele grupelor
etapa #2 a grupelor

Dan Petrescu are la dispoziție un lot extraordinar pentru nivelul fotbalului românesc. Dovadă că CFR Cluj și-a permis să joace cu rezervele în primele două runde ale grupei C și să fie în cărți pentru calificarea în „sferturi”. Astăzi, Ciprian Deac a fost singurul om indispensabil păstrat printre titulari.

CFR Cluj, scorul sezonului în Cupa României Betano

Dumbrăvița a ajuns rar la poarta lui Bălgrădean, dar a rezistat eroic în primele 45 de minute. A avut și o doză de șansă la bara lui Deac din minutul 8.

Un eveniment nedorit a avut loc în minutul 35. Mistrati și Robert Mikloș s-au izbit cap în cap. Portarul bănățenilor a rămas inert pe gazon și a avut nevoie de intervenția urgentă a medicilor de pe ambulanță. A fost transportat la spital, conștient, apoi jocul s-a reluat.

Ovidiu Hoban (39 de ani) a adus campioana în avantaj cu un o execuție superbă. Imediat după pauză, a trimis direct în vinclu, de la marginea careului. Cephas Malele, „ratangiul de serviciu” al partidei, s-a revanșat în minutul 81. Servit excelent de Ciprian Deac, a tras tare, imparabil, din câțiva metri.

Dumbrăvița n-a mai avut energie, iar finalul partidei a fost un asediu la poarta divizionarei secunde. Bîrligea a reușit o performanță unică, un hattrick marcat între minutele 87 și 90+1.

În continuare sunt aceleași probleme, Buș, care tot anul a fost accidentat, 150 de accidentări. Eu n-am mai văzut așa ceva. Bîrligea care mereu e accidentat și el, din păcate. Avem soluții puține pentru regula U21, această regulă ne-a cam încurcat

FINAL » CSC Dumbrăvița - CFR Cluj 0-5

min. 90+1, Gol CFR Cluj, 0-5: Bîrligea recuperează mingea la marginea careului advers și puncteaă iar.
min. 90, Gol CFR Cluj, 0-4: Bîrligea reșește „dubla”.
min. 87, Gol CFR Cluj, 0-3: Bîrligea punctează și el cu un șut la colțul lung. Dumbrăvița este total depășită din punct de vedere fizic.
min. 81, Gol CFR Cluj, 0-2: Malele primește o pasă ideală de la Deac și trage tare, din 10 metri, lateral dreapta.
min. 76: Pașcalău primește un cadou din partea clujenilor, dar execuția lui de la 16 metri trece puțin pe lângă poartă.
min. 65: Bîrligea șutează puțin peste poartă.
min. 63: Malele ratează dintr-o poziție ideală, singur cu portarul.
min. 58: Presiunea campioanei este tot mai accentuată.
min. 50, Gol CFR Cluj, 0-1: Ovidiu Hoban preia perfect, pe poziție viitoare, și șutează perfect de la 18 metri, direct în vinclu.
min. 46: A început repriza secundă!

Clipe de panică la Dumbrăvița - CFR Cluj » Portarul Robert Mikloș, transportat cu ambulanța la spital după un contact violent + adversarul trebuia eliminat
Dumbrăvița - CFR Cluj

S-a încheiat prima repriză!
min. 45: Prima repriză a fost prelungită cu 6 minute.
min. 41: Jocul s-a reluat.
min. 40: Mikloș este transportat pe targă la ambulanță. Portarul își mișcă mâinile în acest moment, fiind conștient. Alex Ciui intră în poarta celor de la Dumbrăvița.
min. 35: Mistrati și Robert Mikloș se izbesc cap în cap. Portarul celor de la Dumbrăvița rămâne inert pe gazon. Colegii lui fac semne disperate către ambulanță. În aceste momente îi sunt acordate îngrijiri medicale pe gazon, în fața porții. Mistrati privește speriat către acea zonă.

min. 25: Brucic trimite cu capul, dar Mikloș reține fără emoții.
min. 19: Primul moment în care Dumbrăvița ajunge în careul lui CFR. Kolinger rezolvă situația.
min. 8: Prima mare ocazie este ratată de Ciprian Deac. Căpitanul campioanei a fost scăpat din marcaj, dar lovitura lui de cap a lovit bara transversală.
min. 1: A început partida!

CSC Dumbrăvița - CFR Cluj, echipele de start

CSC Dumbrăvița: Mikloș – Amariei, Moțiu, Bain, Bura-Koț - Tismonar, A. Olaru, A. Ungureanu - Ghinescu, D. Popa, P. Simon
Rezerve: Ciui – Grancea, Gîsă, Martinov, D. Grigoriu, Curea, Blickling, L. Bodri, Pașcalău
Antrenor: Cosmin Stan

CFR Cluj: Bălgrădean – R. Bălan, Billong, Kolinger, Brucic - Hoban, Bordeianu, C. Deac, Hammershoy-Mistrati, Jose Gomes, Malele
Rezerve: Rz. Sava – Mbaye, Diakite, Cvek, Lucaci, Roger, Gîdea, Bîrligea, Sg. Buș
Antrenor: Dan Petrescu

• Ciprian Deac este singurul titular incontestabil al lui CFR Cluj care joacă și în meciul de astăzi.

Derby-ul cu FCSB a lăsat urme în tabăra lui Adi Mutu: „Ne-a debusolat, am avut o săptămână grea”
Rapid - Farul 0-2
Soda caustică » Ocna Mureș, penultimul loc în Liga 3, a încurcat-o pe Craiova lui Rădoi! Duel marcat de grave erori de arbitraj
OCNA MUREȘ - CSU CRAIOVA 1-1