FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC BOTOȘANI - CFR CLUJ

CUPA ROMÂNIEI // FC BOTOȘANI - CFR CLUJ 2-2 (4-2 la penalty-uri) VIDEO+FOTO » Moldovenii s-au calificat în „optimi” după loviturile de departajare

Articol de - Publicat miercuri, 25 septembrie 2019 09:00

FC Botoșani s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce au învins campioana CFR Cluj la loviturile de departajare, scor 2-2 (4-2 după penalty-uri).

Jucând vreme de aproape 90 de minute în superioritate numerică, botoșănenii s-au impus abia la penalty-uri, după ce Golofca și Burcă au uitat de unde au plecat. Dar CFR merge la judecată!

Meci cu de toate! Bordeianu a stricat, Golofca și Burcă au reparat! "Ușa în fotbalul românesc se deschide pe la Botoșani ca să iasă în Europa pe la Cluj", spune o vorbă a unui oficial de rang înalt din nordul Moldovei. CFR a intrat pe teren cu trei jucători crescuți la adversari. Unul, mijlocașul, a luat stupid cartonaș roșu după două "galbene" în 4 minute.

Scuze și pumni ridicați

În inferioritate numerică, sub presiunea gazdelor, ardelenii i-au curentat pe oaspeți, Ashkovski (37) fructificând devotamentul lui Ofosu și marcajul permisiv al adversarului. Tot în inferioritate numerică, campionii au fost treziți de golurile ex-botoșănenilor Golofca (55) și Burcă (60). Tot în decurs de 4 minute. Dacă Golofca și-a cerut scuze public pentru reușita lui, Burcă s-a bucurat zgomotos după lovitura de cap.

În partea secundă, CFR a zburdat pe iarba verde și gazonul fain de la Botoșani. Golofca mai putea marca o dată. Alin Minteuan l-a înlocuit cu succes pe Dan Petrescu, a preluat chiar și ferocitatea lui A1, stând mereu cu gura pe jucători și pe arbitri. Moldovenii și-au adus aminte cu greu că au om în plus. Ofosu, Ashkovski, Holzmann și Jonathan Rodriguez au ținut steagul sus, au sunat adunarea.

Ce contestă campioana

Croitoru a mutat cu inspirație și cu șansă: Câmpanu a dat pe lângă minge, ce luft!, dar Cestor l-a tamponat, mai rar vezi așa ceva!, iar Rodriguez a fost exact de la punctul cu var. Prelungiri cu clujenii forțând evitarea penalty-urilor, tot Burcă punând presiune pe foștii colegi.

La "loterie", Hankici a avut "copiuțe", n-a simțit nimic, dar a fost salvat și de bară, și de "avionul" lui Mailat. Tocmai când Clujul simțise victoria. Croitoru s-a certat cu câțiva fani, iar jucătorii și-au arătat colții unii la alții. Acum, să vedem ce decide Comisia! CFR Cluj vrea să conteste rezultatul și să câștige la "masa verde", fiindcă Botoșaniul nu a avut 6 jucători în lot crescuți la nivel național!

FC Botoșani - CFR Cluj 2-2 (4-2)

• Au marcat: Ashkovski '37, Rodriguez '82 pen. / Golofca '55, A. Burcă '60
  • Au înscris din penalty: Rodriguez, Holzmann, Bautista, Pierce / A. Mureșan, Djokovic
  • Au ratat penalty: Câmpanu / L. Aurelio, Mailat
+12 FOTO

min. 120: Meciul se va decide la loviturile de departajare!
min. 115: Hankic respinge impecabil un șut care se ducea sub bară!
min. 113: Traore scapă cu portarul, dar e ajuns din spate și deposedat.
min. 110: Ofosu își prelungește mingea în careu și o scapă în aut de poartă.
A început a doua repriză de prelungiri!

PAUZĂ
min. 105: ardelenii execută o lovitură liberă, după care arbitrul termină prima repriză de prelungiri.
min. 99: Moldovenii încearcă să profite de omul în plus și sunt mai prezenți în atac, însă fără a reuși vreo fază notabilă.
min. 91: Au început prelungirile!

MECIUL INTRĂ ÎN PRELUNGIRI!
min. 90: 3 minute suplimentare s-au arătat de la margine!
min. 81: GOOOOL FC BOTOȘANI! Rodriguez execută perfect lovitura de pedeapsă și egalează!
min. 80: Penalty pentru FC Botoșani! Cestor faultează în careu și arbitrul arată punctul cu var!
min. 79: Câmpanu îi ia locul lui Ashkovski.
min. 72: Ebenhofer vede cartonașul galben pentru un fault la mijlocul terenului!
min. 62: Marius Croitoru mută! Papa îi lasă locul lui Keyta.
min. 61: Mailat vede cartonașul galben pentru o simulare în marginea terenului. Djokovic e și el avertizat pentru proteste.
min. 60: GOOOL CFR CLUJ! Andrei Burcă reia cu capul o minge venită din corner și trimite în poartă, după ce portarul a ieșit greșit pe centrare.
min. 59: Ardelenii atacă în valuri! Rondon bifează o nouă ocazie periculoasă, dar de această dată portarul Hankic își salvează echipa.
min. 55: GOOOL CFR CLUJ! Cătălin Golofca e văzut bine în careu și înscrie simplu pe lângă portar.
min. 53: Mailat șutează de la distanță, dar Hankic respinge peste poartă.
min. 49: Botoșănenii ratează o ocazie uriașă prin Minas, care șutează peste poartă din 12 metri.
min. 46: CFR Cluj face două schimbări la pauză! Mailat intră în locul lui Petrila, iar Cestor îl schimbă pe Butean.

PAUZĂ
min. 45: Andrei Burcă vede și el cartonașul galben pentru un fault!
min. 44: Papa deviază în fața porți, dar Ofosu nu ajunge la minge și ardelenii scapă cu fața curată!
min. 39: Chindriș îl faultează pe Golofca și vede cartonașul galben.
min. 37: GOOOL BOTOȘANI! Ashkovski pivotează perfect de lângă Susic și înscrie din careul mic!
min. 31: Bordeianu vede al doilea „galben” pentru o intrare din spate și e eliminat!
min. 27: Mihai Bordeianu vede și el cartonașul galben pentru un fault!
min. 20: Susic vede cartonașul galben pentru un fault!
min. 6: Golofca are o cursă splendidă pe partea stângă, îi pasează în careul mic lui Rondon, dar acesta șutează în portar.
A început meciul!

Echipele de start:

FC BOTOȘANI: Hankic - Bryan, Moescu, Chindriş, Marcel - Rodriguez - Papa, Ebenhofer - Ashkovski, Minas, Ofosu
Antrenor: Marius Croitoru

CFR CLUJ: Fernandez - Butean, Paşcanu, Burcă, Susic - Bordeianu, Luis Aurelio, Djokovic - Golofca, Rondon, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Andrei Chivulete // Asistenți: Radu Ghinguleac, Valentin Avram (toți din București)
Stadion: Municipal (Botoșani)

VIDEO MATCH PREVIEW FC BOTOȘANI - CFR CLUJ

FC Botoșani și CFR Cluj s-au întâlnit în urmă cu o lună, în Gruia, în cadrul etapei a șaptea din Liga 1.

Campioana s-a impus cu scorul de 4-1, iar botoșănenii speră să se răzbune în Cupa României.

Cele două formații s-au mai duelat în Cupa României în urmă cu doi ani, tot în faza șaisprezecimilor de finală. Acestea remizau atunci, scor 1-1, iar FC Botoșani se impunea la penalty-uri.

Un singur penalty au ratat moldovenii, prin Mihai Bordeianu. De cealaltă parte, Dan Nistor, Alexandru Păun și Ciprian Deac nu au reușit să înscrie.

„Sincer, îmi doream alt adversar, dar așa au vrut sorții. A fost o înfrângere usturătoare pentru noi atunci (n.r. 1-4 cu CFR în campionat, etapa #7). Sunt competiții diferite, două abordări diferite și îmi doresc din tot sufletul să mergem mai departe” - Marius Croitoru, antrenor FC Botoșani

VEZI ȘI:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!