FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OPTIMI

CUPA ROMÂNIEI, „optimi” // VIDEO + FOTO Se știu toate cele 8 echipe din sferturile Cupei » Petrolul, singura din Liga 2

Articol de GSP - Publicat joi, 31 octombrie 2019 08:50

Azi s-au încheiat „optimile” Cupei României, ultimul meci fiind cel dintre FC Voluntari și CS Universitatea Craiova, 1-4.

Cele 8 echipe calificate deja în sferturile Cupei sunt Hermannstadt, FCSB, Academica Clinceni, Petrolul, Dinamo, Poli Iași, Sepsi și CSU Craiova.

Sferturile de finală se vor disputa într-o singură manșă, în perioada 3 – 5 martie 2020.

FINAL: FC Voluntari - CS Universitatea Craiova 1-4

• Vezi AICI detalii despre meci
  • Au marcat: Martic -autogol 33'/Mihăilă 12', 20', Cicâldău 53', Ioniță II 75'
  • Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)

Astra și Sepsi au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din optimile Cupei României. Cele două echipe din Liga 1 s-au întrecut în ocazii, meciul fiind unul cu un ritm alert și execuții spectaculoase.

Două minute trecuseră când Sepsi a deschis scorul, după ce Istvan Fulop a marcat cu un șut sub bară, din colțul careului mic. Astra a egalat rapid, în minutul 15, prin Biceanu, care a marcat cu un șut de la 16 metri.

Gafă de arbitraj

Golul de 2-1, marcat de Karanovic, a fost precedat de o greșeală de arbitraj. Flores, cel care a centrat în fața porții de unde Bouhenna i-a pasat lui Karanovic, se afla într-un ofsaid evident.  (Vezi AICI video și foto)

Festival după pauză

Imediat după startul reprizei secunde, fundașul stânga de la Sepsi, Konongo, a pătruns în careu și a marcat cu un șut de la 11 metri. Bogdan Andone a mutat introducându-i pe Budescu, Alibec și Begue, dar două minute mai târziu, în minutul 57, tot Sepsi a marcat. Karanovic a făcut dubla cu o lovitură de cap din 6 metri.

Scorul final l-a stabilit Begue. Budescu a primit o pasă în careu, l-a driblat pe portar și i-a pasat francezului în 3 metri.

min 90: Final de meci! Sepsi - Astra 4-2

min 75: Astra încearcă să mai marcheze, dar nu gazdele se apără foarte bine și nu le dau spații giurgiuvenilor

min 62: GOOL ASTRA! Giurgiuvenii reduc din diferență. Budescu a primit o pasă în careu, l-a driblat pe portar și i-a pasat lui Begue, care a marcat cu latul din 3 metri

min 57: GOOL SEPSI! Karanovic marchează cu o lovitură de cap din 6 metri

min 56: Triplă schimbare la Astra: au intrat Budescu, Alibec și Begue și au ieșit Matei, Stahl și Tounkara

min 50: GOOL SEPSI! Fundașul stânga Konongo a urcat în atac, a primit o pasă în careu și a marcat  cu un șut plasat, de la 11 metri

min 46: A început a doua repriză

min 45: Pauză! Sepsi - Astra 2-1

min 30: Ratare mare pentru Astra! Dima trage din careu, iar Kilyen a scos de pe linia porții

min 30: Ocazie mare pentru Astra! Graovac trage de la 30 de metri. Mingea se duce în bara transversală

min 28: GOOL SEPSI! Karanovic o aduce din nou pe Sepsi în avantaj, cu un șut din 6 metri. În prealabil, Flores, cel care a centrat în careu, se afla în ofsaid
min 16: GOOL ASTRA! Biceanu egalează cu un șut puternic, de la 16 metri
min 2: GOOL SEPSI! După 90 de secunde, Istvan Fulop deschide scorul. Flores a reluat cu capul din 6 metri, portarul Lazar a respis în lateral, iar mingea a ajuns la Fulop. Acesta a driblat un fundaș și a șutat sub bara transversală, din colțul careului mic
min 1: A început meciul

Echipe de start

Sepsi: Niczulyi - Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo -  Fulop, Velev,, Flores - Gal-Andrezly, Karanovic, Ștefănescu
Rezerve: Fejer, Vașvari, Safranko, Carnat, Florin, Deaconu, Salli

Antrenor: Laszlo Csaba

Astra: Lazar - Bruno, Graovac, Dandea, Dima, - Tamaș, Biceanu -  Stahl, Răduț, Matei - Tounkara

Rezerve: Kitanov, Simion, Alibec, Ajayi, Graur, Budescu, Begue

Antrenor: Bogdan Andone

FINAL: Metalul Buzău – CSM Politehnica Iași 0-3

ECHIPELE DE START

Metalul Buzău: Toader - Oprea, Grăjdan, Păun, Mihai - Bardaș, Ispir, Stan, Spătaru - Pădineanu, Iacob
Rezerve: Creţu, Benga, Manea, Tănase, Vişteanu, Sava, Mihalache
Antrenor: Valentin Stan

Poli Iași: Cobrea - Cabral, Breeveld, Mihalache, Șerban - Loshaj, Passaglia - F. Cristea, Horșia, Popadiuc - Bălan
Rezerve: Târnovanu, Gallego, Bădic, Haţiegan, Carlone, Davesa, Bîrnoi
Antrenor: Mihai Teja

FINAL: Foresta Suceava - Dinamo 0-4

Foresta Suceava: Ailenei – Sumanariu, Celeadnic, Mateciuc, D. Drugă – Rigoni, Vl. Stănescu – Cerlincă, Căinari, Rob. Martin – Al. Marin
Rezerve: Cărbune – O. Onofraş, Avrămia, June, Pipoş, Grumezescu, Hagiu
Antrenor: Petre Grigoraş

Dinamo: Straton - Moura, Puljici, Klimavicius, Corbu - Filip, Nistor, R. Grigore - Brito, Moldoveanu, Popa
Rezerve: Piscitelli, Ciobotariu, Popescu, Sorescu, Răuță, Mrzljak, Perovic
Antrenor: Dusan Uhrin

FINAL : Sănătatea Cluj – FC Petrolul Ploiești 0-7

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu - C. Paul, Matei, Rada, Mic - Neamț, Ciupe, Rus, Roman - Ceaca, Țîrlea
Rezerve: Dragomir, Mar, Tilincă, Gașpar, Lupu, Bucur, C. Creț

Petrolul: Avram - Bărboianu, Olariu, Manolache, Ticu - Saim Tudor, Cioinac, Meza Colli, Gavrilă - Arnăutu, Hamza
Rezerve: C. Lungu, Mihăescu, Marinescu, D. Enache, Blănaru, Munteanu, I. Stoica

FINAL: Academica Clinceni – FC Botoșani 2-0

Academica Clinceni: Santos - Achim, Chatziterzoglu, Patriche, Dobrescu - Șut, Cebotaru - Buziuc, Merloi, Dumitru - Vojtus
Rezerve: Ureche, Popescu, Nsiah, Matei, R. Ion, B. Ilie, L. Buș
Antrenor: Ilie Poenaru

FC Botoșani: Hankic - Patache, Chindriș, Kolesovs, Holzmann - Rodriguez, Bautista - Askovski, Ebenhofer, Keyta - Andronic
Rezerve: Brînză, A. George, Florescu, Mendoza, Moescu, Ofosu, Pierce
Antrenor: Marius Croitoru

FINAL: CS Mioveni – Hermannstadt 0-2

CS Mioveni: Sima - R. Ghiță, Celea, Burnea (cpt.), Ed. Stoica, Anghelina, R. Costin, Coșereanu, Hergheligiu, Massaro, Ișfan
Rezerve: Fl. Croitoru - Trașcu, R. Gheorghe, Alexe, Măzărache, M. Șerban, V. Balint
Antrenor: Marius Stoica

FC Hermannstadt: Novo – P. Petrescu (cpt.), Luchin, I. Stoica, Bușu, Dumitriu, Offenbacher, Afonso Taira, Cordea, Buzan, Debeljuh
Rezerve: I. Pop – L. Niță, Opruț, Joalisson, Persano, Yazalde
Antrenor: Eugen Neagoe

Mioveni și Hermannstadt au jucat pe contre în prima repriză, cu un plus de partea piteștenilor. Sibienii au ieșit însă mai bine de la cabine și au deschis scorul în minutul 65, după șutul de la 20 de metri al lui Offenbacher. În prelungirile partidei, rezerva Persano și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a rezolvat calificarea.

„De obicei nu comentez arbitrajul, dar în campionatul ăsta au tot fost decizii împotriva noastră. Azi am avut un penalty în minutul 90, dar nu ni s-a dat” -Raul Costin, mijlocaș CS Mioveni

„Sunt mulțumit de elevii mei. Au fost multe momente când ne-am ridicat la nivelul echipei din Liga 1. Vrem să facem cât mai repede uitat acest meci”
- Marius Stoica, antrenor Mioveni

„A fost foarte dificil pentru că n-am marcat rapid. Mioveni merită felicitări pentru cum a arătat în această seară și pentru parcursul de până acum”
-Eugen Neagoe, antrenor Hermannstadt

În cel de-al doilea meci, FCSB a controlat autoritar prima repriză și a marcat dintr-o lovitură liberă executată magistrat de Ioan Hora în minutul 12. În partea a doua, ardelenii au fost mai prezenți în atac și doar paradele lui Andrei Vlad au făcut ca scorul să rămână același.

Meciurile din această fază a competiției se vor juca într-o singură manșă eliminatorie, pe terenul echipei mai slab clasate în sezonul anterior sau al celei de eșalon inferior, după caz. În această fază competițională s-au calificat 10 echipe din Liga 1, 3 echipe din Liga 2 și 3 echipe din Liga 3.

FINAL: „U” Cluj – FCSB 0-1

VEZI ȘI:

PETROLUL PLOIEȘTI // VIDEO EXCLUSIV Younes Hamza: „Am fugit de la fotbal la kung fu, dar m-am întors pentru că mi s-a zis că am talent”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!