FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  UTA ARAD - DINAMO

CUPA ROMÂNIEI //VIDEO + FOTO UTA Arad - Dinamo 1-3 » Cu Dan Nistor spre „optimi” » Dinamo trece de UTA după un meci perfect făcut de căpitanul „câinilor”

Articol de GSP - Publicat marti, 24 septembrie 2019 09:00

Dinamo s-a calificat în optimile Cupei României, după 3-1 cu UTA Arad. Mijlocașul Dan Nistor a fost omul meciului, contribuind la toate golurile „câinilor”.

UTA Arad - Dinamo 1-3

Dusan Uhrin, antrenorul lui Dinamo, s-a temut de UTA și a trimis mai mulți titulari în echipa de start. Experiența „câinilor” s-a făcut simțită în repriza a doua, când au și tranșat meciul. UTA a început entuziasmant și a avut prima ocazie, dar Dinamo a fost cea care a deschis scorul.

În minutul 14, Dan Nistor i-a pasat perfect lui Robert Moldoveanu, iar tânărul atacant a marcat de la 13 metri, cu un șut la colțul lung. Arădenii nu au fost afectați de golul primit și au egalat patru minute mai târziu. Romario Moise a înscris cu un șut din mijlocul careului și a stabilit scorul primei reprize.

Nistor show

În partea a doua, Dan Nistor a ieșit din nou la rampă. Decarul „câinilor” a marcat în minutul 58. Sorescu i-a furat mingea unui fundaș advers la 20 e metri de poarta arădenilor și i-a pasat lui Nistor, care a marcat cu un șut de la 7 metri.

UTA a căutat egalarea, dar tot bucureștenii au marcat. În minutul 82, Dan Nistor i-a pasat perfect lui Neicuțescu, iar atacantul a marcat cu un șut de la marginea careului, după o cursă de 30 de metri. Până la final, UTA a mai avut o ocazie, după o lovitură liberă de la 20 de metri, dar nu a putut marca.

Vezi AICI toate rezultatele din 16-imile Cupei României

Desfășurarea liveTEXT e meciului

min 90+4. Final de meci! UTA - Dinamo 1-3
min 82: GOOL DINAMO! După o pasă excelentă a lui Nistor, Neicuțescu scapă singur cu portarul Bolboașă și marchează cu un șut de la marginea careului
min 78: Schimbare la Dinamo. Răuță ieste accidentat ți este înlocuit de Kevin Bru
min 71: Ocazie mare pentru Dinamo. Neicuțescu trage slab din mijlocul careului, iar portarul Bolboașă reține fără probleme
min 63: Schimbare defensivă la Dinamo: Fundașul dreapta Moura intră în locul atacantului Moldoveanu
min 58: GOOL DINAMO! Dan Nistor o duce pe Dinamo în avantaj. Sorescu a deposedat un fundaș advers la 20 e metri de poarta arădenilor și i-a pasat lui Nistor, care a marcat cu un șut de la 7 metri trimis la colțul lung
min 55: Prima schimbare la Dinamo. Neicuțescu intră în locul lui Montini
min 52: Ratare mare și pentru UTA! Rus reia din prima, de la 11 metri, însă mingea s-a dus peste buturile lui Straton
min 48: Ocazie pentru Dinamo! Mihai Popescu a reluat cu capul de la 10 metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 46: A început a doua repriză
min 45+1: Pauză! UTA Arad - Dinamo 1-1
min 45: I. Filip trage de la 25 de metri, dar mingea se duce peste poartă
min 43: Montini aruncă o minge în careu, dar Moldoveanu nu ajunge la ea, iar portarul arădenilor reține.
min 38: Montini primește galben pentru un fault la 20 de metri de poarta celor de la UTA
min 30: Ocazie pentru UTA. Romario Moise a centrat bine în careu, dar Lorenzi nu a ajuns la minge
min.28: Ocazie mare Dinamo! Robert Moldoveanu, la un pas de „dublă”! Lovitura de cap a atacantului dinamovist e respinsă miraculos în poartă de Mirel Bolboașă, portarul gazdelor
min.25: Sorescu ia pe cont propriu o acțiune, dar șutul său anemic e deviat către propriul portar de un fundaș al gazdelor
min.18: GOOOL UTA! Doar patru minute a condus echipa lui Uhrin! UTA a continuat să joace curajos și după primirea golului, iar băieții lui Balint reușesc până la urmă să înscrie în poarta lui Straton. După un atac prelungit, Romario Moise, mijlocașul împrumutat de la Astra, a înscris cu un șut în forță din 7 metri, după momente în care apărarea roș-albilor a fost complet depășită!
min.14: GOOOL Dinamo! Dan Nistor direcționează cu mult calm un atac, îl angajează pe Moldoveanu, iar atacantul „câinilor” înscrie cu un șut plasat. Moldoveanu a profitat și de marcajul deficitar al lui Tomozei, care l-a lăsat singur pe dinamovist într-o poziție periculoasă
min.10: Până acum, UTA e singura echipă prezentă pe teren. Formația din Arad încearcă în permanență să creeze atacuri periculoase pe benzi, deocamdată fără repercusiuni pe tabelă
min.6: UTA, extrem de aproape de gol! Mihai Popescu luftează nepermis în careu, Straton blochează in-extremis mingea lui Cristian Melinte pe care scria gol, iar apoi gazdele cer penalty. Feșnic lasă jocul să continue, în ciuda protestelor fotbaliștilor arădeni
min. 3: Gazdele avansează periculos spre poarta lui Straton, Corbu interceptează însă și ține sub control atacul formației lui Laszlo Balint.
min. 1: A început partida, dinamoviștii au beneficiat de lovitura de start!

UPDATE 16:20: Meciul din șaisprezecimile Cupei României dintre UTA și Dinamo, programat pe stadionul „Motorul” din Arad, se dispută cu casa închisă. S-au vândut toate cele 4.000 de bilete puse la vânzare, aproximativ 150 de ultrași dinamoviști fiind la rândul lor prezenți la meci.

UPDATE 15:55: 30 de minute ne mai despart de startul întâlnirii de la Arad. Dusan Uhrin nu riscă să compromită unicul obiectiv palpabil al echipei, alegând să trimită în teren o echipă în care se regăsesc numeroși jucători de bază. De asemenea, titular este și Ante Puljic, fundașul croat repatriat în această vară.

Echipe de start:

UTA Arad: Bolboaşă - A. Rus, Fl. Ilie, Melinte, Tomozei - D. Isac, R. Moise, Lorenzi, Oct. Ursu - C. Rus, Buhăcianu
Rezerve: Fl. Iacob - Vulturar, Hrezdac, Miculescu, Oroian, Şeroni, Al. Ioniţă
Antrenor: Laszlo Balint

Dinamo: Straton - Ciobotariu, M. Popescu, Puljic, Corbu - Răuță, I. Filip - Sorescu, Nistor, Moldoveanu - Montini
Rezerve: Piscitelli, Moura, Bru, Neicuțescu, Brito, R. Grigore, Klimavicius
Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Stadion: „Motorul”, Arad
Antrenor: Horațiu Feșnic / A1: Alexandru Cerei / A2: George Florin Neacșu / Observator: Dan Jiga

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!