FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - VOINŢA SIBIU 2-1

FOTO Dinamo - Voinţa Sibiu 2-1 » "Cîinii" s-au calificat greu în optimile de finală

Articol de GSP - Publicat marti, 25 septembrie 2012 00:00 / Actualizat marti, 25 septembrie 2012 21:32

Dinamo s-a calificat greu în optimile Cupei României. "Cîinii" au trecut de Voinţa Sibiu, scor 2-1, după prelungiri. La capătul celor 90 de minute, scorul era 1-1.

Prima repriză a fost foarte săracă în ocazii, singura acţiune mai importantă fiind a Voinţei, care putea deschide scorul, însă torpila lui Neguţ a lovit transversala.

În repriza a doua dinamoviştii au ieşit mai montaţi de la cabine, însă Voinţa a fost cea care a deschis scorul, prin fundaşul Hein. Cîinii au revenit rapid, Strătilă reuşind să îl învingă pe Zăvoi. Pînă la finalul celor 90 de minute Dinamo a presat însă nu a reuşit să mai înscrie.

În minutul 3 al prelungirilor, Rus a scăpat pe contraatac şi l-a învins pe goalkeeper-ul sibienilor. Cu victoria de astăzi, Dinamo devine a treia echipă calificată în optimile de finală.

Echipele de start:

Dinamo: Bălgrădean - L. Rus, Luchin, Scutaru, Burnea - Homei, S. Filip, Galcev, Boubacar - Dănciulescu, Ţucudean
Rezerve: Naumovski - D. Buia, Axente, A. Cristea, Grigore, Strătilă, Al. Albert

Voinţa Sibiu: M. Zăvoi - Beza, Hein, D. Tătar, Neguţ - Cruceru, M. Burlacu, Szabo, Străuţ - D. Apostol, Armean
Rezerve: Dani - Bucur, Fl. Măjer, S. Popovici, D. Dudiţă, I. Petrescu, Cr. Cigan

Arbitru: Paul Unimatan

__________________

min. 120: FLUIER FINAL!

min. 119: Dănciulescu primeşte cartonaş galben.

min. 106: A început a doua repriză de prelunigiri!

min. 105: S-a terminat prima repriză de prelungiri!

min. 93: GOOOOL DINAMO! Rus înscrie cu un şut la colţul lung!

A început prima repriză de prelungiri!

_______

min. 90+4: Fluier final al celor 90 de minute. Vor fi prelungiri!

min. 92: Axente nu poate introduce mingea în poartă din 3 metri.

min. 91: Şut al lui Beza de la 30 de metri, mingea a trecut peste poartă.

min. 88: Steliano Filip s-a accidentat şi este scos pe targă. Dacă mijlocaşul nu va putea continua, Dinamo va fi nevoită să joace în 10 şi prelungirile dacă se va ajunge pînă acolo.

min. 82: Cigan reia cu capul de lîngă Scutaru, însă mingea trece alături

min. 79: Ultima schimbare la Dinamo: Dragoş Grigore intră în locul lui Burnea

min. 69: Dinamoviştii domină autoritar partida!

min. 68: Burnea centrează, Steliano Filip se află la reluare, însă mijlocaşul cîinilor solicită lovitură de la 11 metri pentru o tragere. Unimatan nu acordă nimic.

min. 67: Homei centrează de pe partea dreaptă, Axente încearcă o reluare cu călcîiul, însă nu nimereşte mingea.

min. 61: GOOOOL DINAMO! Strătilă se află la capătul unei devieri a lui Axente şi înscrie cu un şut sub bară.

min. 59: Axente intră în locul lui Ţucudean.

min. 51: GOOOOL VOINŢA SIBIU! Hein deschie scorul după o imprecizie în apărarea cîinilor.

min. 47: La pauză, Sorin Strătilă i-a luat locul lui Boubacar

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45+2: Final de repriză!

min. 45: Două minute suplimentare sînt arătate de la margine

min. 40: Oaspeţii au pornit pe contraatac, iar Neguţ şutează din voleu, însă mingea loveşte transversala porţii lui Bălgrădean!

min. 40: Prima mare ocazie a gazdelor a venit abia în minutul 40, Ţucudean l-a driblat pe Zăvoi, însă nu a reuşit să mai trimită şi mingea, a şutat apoi, însă Apostol a respins cu capul din faţa porţii goale.

min. 38: Dinamo nu reuşeşte să desfacă apărarea celor de la Voinţa Sibiu. Gazdele nu şi-au creat încă nici o ocazie importantă.

min. 31: Steliano Filip se înalţă în careul oaspeţilor şi trimite cu capul, dar mingea trece peste poartă

min. 28: Boubacar primeşte cartonaş galben pentru o intrare foarte dură la Apostol. Dinamovistul ar fi putut vedea chiar cartonaşul roşu

min. 20: Cea mai importantă ocazie a partidei aparţine celor de la Voinţa Sibiu. Şutul lui Tătar este respins în corner de Bălgădean.

min. 19: Meci foarte slab în primele 20 de minute. Nici una dintre echipe nu a avut vreo ocazie mare. Dinamo pare o echipă obosită.

min. 8: Steliano Filip trece în viteză de un adversar, şutează de la marginea careului, peste poarta oaspeţilor. A fost prima ocazie a meciului.

min. 1: A început partida!

UPDATE / Între timp lumea a mai venit la stadion, acum sînt în jur de 300 de suporteri.

UPDATE / La meci sînt prezenţi aproximativ 100 de oameni.
_________________
Deţinătoarea Cupei României, Dinamo, îşi încpe astăzi cursa pentru apărarea trofeului. Adversara "cîinilor" va fi Voinţa Sibiu, echipă care în sezonul trecut a evoluat în prima ligă, însă nu a reuşit să reziste. Partida începe la ora 19:00 şi va fi în direct la DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO.

Dinamoviştii nu sînt în cea mai bună formă, chiar dacă au cîştgiat ultima partidă de campionat, cu U Cluj, scor 2-1, însă partida s-a terminat cu un adevărat scandal care privea arbitrajul.

Nici Voinţa nu este într-o perioadă strălucită. Sibienii sînt abia pe locul 8 în Liga a II-a, avînd 4 puncte în 4 meciuri, prima victorie fiind obţinută abia în ultima etapă, scor 1-0 în faţa celor de la Luceafărul Oradea.