FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FINALA CUPEI ROMÂNIEI

FOTO Gafă de proporții a organizatorilor! Ce scria pe trofeul destinat câștigătoarei Cupei României

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 mai 2017 09:15

Succesul istoric al lui FC Voluntari din finala Cupei României cu Astra Giurgiu, câștigată de ilfoveni cu 5-3 în urma executării loviturilor de departajare, a luat prin surprindere pe toată lumea, inclusiv pe organizatorii competiției.

Aceștia erau pregătiți să-i desemneze Cupa Astrei Giurgiu, echipă care a condus ostilitățile partidei timp de peste 80 de minute. Astfel, organizatorii aplicaseră deja pe trofeu plăcuța cu echipa câștigătoare, gafa fiind sesizată de jurnalista TVR Dochița Moșoianu.

18741842 10209335098514748 843978945 n

18788583 10209335070274042 1185175763 n

În cele din urmă, FC Voluntari a câștigat trofeul în urma executării loviturilor de departajare, dar organizatorii au uitat cu desăvârșire să schimbe plăcuța destinată câștigătoarei.

Gafa a fost reparată abia în jurul orei 02:25, când organizatorii și-au dat seama de greșeala făcută.

18762385 10154363238407172 24762473 n

FC Voluntari a câștigat Cupa României, după ce a învins-o în finală pe Astra, în urma executării loviturilor de departajare (DETALII, AICI)

FC Voluntari nu a făcut cerere pentru licența europeană până la 31 martie, termenul limită regulamentar, însă mai speră într-o schimbare după ce a câștigat Cupei României. Conform unor surse din FRF, șansele ar fi mici, dar Dan Leasă, managerul general al echipei, spune că echipa va juca în preliminariile Europa League.