FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEMIFINALE, RETUR

FOTO Rapid - FC Vaslui 3-2 » Giuleştenii obţin o calificare nebună şi sînt iar în finala Cupei după 5 ani!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 aprilie 2012 00:00 / Actualizat joi, 12 aprilie 2012 00:21

Rapid e prima echipă calificată în finala Cupei României de pe 23 mai. Echipa lui Lucescu jr. a reuşit să treacă de FC Vaslui cu 4-2 la general.

VIDEO Imagini filmate în direct cu bătaia de la vestiare dintre rapidişti şi vasluieni

Femei-ultras, goluri superbe, gafe incredibile, răsturnări de scor şi eliminări! Returul din această seară a fost o ne-bu-ni-e de meci! Inaugurată de N. Grigore în secunda 17, tabela a fost schimbată doar 5 minute mai tîrziu de Wesley. Cele două echipe alergau de parcă fotbalul se termina mîine.

Wesley a lovit la două minute de la reluare şi în acel moment Vasluiul era în finală. A urmat sclipirea de brazilian şi precizia de "chirurg" a lui Alexa unite într-un gol de poveste şi calificarea Rapidului era din nou la modă. Roman a răcit tabela la 3-2 în ultimul minut de joc şi Giuleştiul aşteaptă meciul de mîine pentru a-şi afla adversarul din finală, prima după o pauză de 5 ani.

Mîine seară, de la ora 21:30, la Mediaş, e programat returul semifinalei dintre Gaz Metan şi Dinamo, în tur 1-0 pentru alb-roşii. Partida va fi în direct la Pro TV/Dolce Sport şi liveTEXT pe GSP.ro.

Finala Cupei României Timişoreana e programată pe 23 mai.

RAPID - FC VASLUI 3-2 (N. Grigore 1, Alexa 63, M. Roman 89 / Wesley 6, 47)
- Grigore deschide scorul în secunda 17 (Vezi AICI video)
- Wesley egalează în minutul 6, 1-1 (Vezi AICI video)
- În minutul 47, Wesley reuşeşte dubla, 1-2 (Vezi AICI video)
- Alexe restabileşte egalitatea în minutul 67, după un gol fabulos  (Vezi AICI video)