FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC VASLUI - BOTOŞANI 4-1

Fruncea Moldovei » Vasluiul a jucat din nou ca în vremurile bune şi a făcut scor cu Botoşani: 4-1

Temwanjera a marcat primele sale goluri în acest sezon.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 octombrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 29 octombrie 2013 22:59

Chiar dacă în campionat are probleme, Vasluiului a bătut-o fără drept de apel pe Botoşani, luîndu-şi revanşa după eliminarea de anul trecut.

Vasluiul şi-a pus toate speranţele în Cupa României după ce LPF i-a penalizat cu 8 puncte în Liga 1. Lucru dovedit şi de echipa pe care Liviu Ciobotariu a trimis-o pe teren, cel mai bun "11" posibil.

Botoşănenii le-au dat însă puţine emoţii gazdelor, cînd Vraciu a deschis scorul în minutul 7. Gazdele au întors însă pînă la pauză după ce Temwanjera (17) şi Madson (23) l-au învins pe Perianu.

În repriza secundă, oaspeţii n-au mai avut puterea să revină şi cei care au continuat să preseze au fost tot vasluienii. Mike a reuşit "dubla" după o excelentă centrare a lui Celeban (57) şi tot fundaşul polonez i-a oferit şansa golului şi lui Antal, cu 9 minute înainte de final.

O victorie importantă, ce echivalează cu o revanşă după ce anul trecut Botoşani o eliminase pe Vaslui din Cupă, într-un meci la finalul căruia, supărat de rezultat, Porumboiu l-a altoit pe teren pe Sburlea.

"E o victorie importantă într-o competiţie care ne interesează. Sperăm să ajungem în finală şi să ne cîştigăm dreptul de a evolua în Europa. Sperăm să ne revenim şi în campionat" (Mike Temwanjera, atacant Vaslui)

"Ne dorim Cupa, e un obiectiv important pentru noi. După meciul acesta cred că putem emite pretenţii. Sper să ne descătuşăm şi să obţinem rezultate bune şi în Liga 1" (Lucian Sînmărtean, mijlocaş Vaslui)