FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  REPROŞURI

Ioan Igna: "Balaj a greşit!"

Articol de - Publicat luni, 15 iunie 2009 00:00

Preşedintele CCA, Ioan Igna, i-a reproşat "centralului" băimărean prestaţia avută la finală

Observatorul de arbitri de la finala Cupei României, Ioan Igna, care e şi preşedintele CCA, s-a declarat nemulţumit de modul în care Cristi Balaj a condus partida. Imediat după fluierul final, Igna s-a dus în cabina "fluieraşilor" pentru a-l certa pe băimărean.

"Am fost la el şi i-am spus: «La penalty-ul pe care l-ai acordat ai avut acoperire regulamentară, dar nu ai stăpînit bine jocul din punct de vedere disciplinar». Referitor la lovitura de la 11 metri solicitată de timişoreni nu mă pronunţ. Mă aşteptam la mai mult de la Cristi, dar m-a dezamăgit. Celor doi asistenţi nu am ce să le reproşez", a spus fostul arbitru internaţional.

Bănăţenii au acuzat în termeni duri prestaţia brigăzii de arbitri, în special două faze. Prima s-a petrecut în minutul 27, cînd Latovlevici a intrat imprudent la Tony şi Balaj a acordat penalty (foto 1), iar cea de-a doua în minutul 36, cînd bănăţenii au cerut 11 metri după un duel Bucur - Mureşan (foto 2). "Centralul" consideră că nu a greşit şi spune că nu regretă nici o decizie: "Nu am nimic să-mi reproşez, cred că am judecat bine ambele faze".

"Balaj a prins o zi proastă şi a comis mai multe erori importante. Ştiu că nu e corupt, dar a greşit din punct de vedere tehnic şi disciplinar. Mai putea acorda un penalty în minutul 52, cînd Nuno Claro l-a faultat pe Cisovsky"
ION CRĂCIUNESCU, fost arbitru FIFA

"Arbitraj de Uniunea Sovietică!"
Acuzat că ar fi "omul de casă" al celor de la CFR, Cristi Balaj a avut parte în trecut de contestări şi din partea oficialilor clujeni. După CFR - Poli Timişoara 2-2, din 5 august 2007, patronul ardelenilor, Arpad Paszkany, declara: "Arbitrajul lui Balaj a fost ca pe vremuri, cînd jucam cu Uniunea Sovietică şi eram de bulgari. Nu mă aşteptam să se lase influenţat de presiuni". În acel joc, Balaj a dat un 11 metri pentru CFR, dar Didy a ratat.