FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEPSI

Leo Grozavu și-a aflat pedeapsa după răbufnirea la adresa arbitrului Ovidiu Hațegan » Decizia FRF

Momentul în care Ovidiu Hațegan îl elimină pe Leo Grozavu +10   FOTO
Momentul în care Ovidiu Hațegan îl elimină pe Leo Grozavu

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 iunie 2020 18:25 / Actualizat sambata, 27 iunie 2020 19:11

Leo Grozavu (52 de ani), antrenorul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, a fost suspendat două meciuri și amendat cu 320 de lei de către Comisia de Disciplină și Etică a FRF.

• CONTEXT: Grozavu a fost trimis în tribună de Ovidiu Hațegan încă din minutul 4 al semifinalei de Cupă Sepsi - Poli Iași (5-1);
  • Antrenorul covăsnenilor i-ar fi spus „centralului”: „Ești arbitru FIFA, dar faci numai circ!”, nemulțumit de faptul că adversarii au primit penalty în minutul 4;
  • Acum, tehnicianul lui Sepsi și-a aflat pedeapsa: 2 etape

Articolul 53, care face referire la abateri ale ocupanţilor băncilor de rezerve şi accesul în vestiarul arbitrilor, prevede următoarele la alineatul 1: „Jucătorii sau oficialii aflaţi pe banca de rezerve care protestează în mod repetat, prin cuvinte sau gesturi, la deciziile arbitrilor vor fi sancţionaţi cu suspendare pentru 2 jocuri în cazul jucătorilor şi antrenorilor şi pentru o lună în cazul oficialilor”.

Leo Grozavu, suspendat două partide și amendat după Sepsi - Poli Iași 5-1

Astfel, în cazul în care Sepsi se va califica în finala Cupei României, Grozavu nu va putea fi prezent pe banca tehnică, întrucât sancțiunea primită de antrenor se aplică doar la nivelul competițional în care a încălcat regulamentul.

Leo Grozavu poate contesta decizia la Comisia de Recurs a Federației Române de Fotbal.

La final, eu m-am dus să întreb: dacă era finală de Champions League, dădea penalty în minutul 4? Eu nu cred asta. Îmi cer încă o dată scuze pentru ieșire. Sper să fiu înțeles că nu am făcut-o cu rea-intenție. N-am înjurat, n-am jignit. Plătesc, dar să fie și ei mult mai atenți fiindcă e munca multora în joc. Mi-am cerut scuze după joc, aș fi spus-o și public dacă eram întrebat
Leo Grozavu la finalul meciului Sepsi - Poli Iași 5-1

Dacă Sepsi va obține calificarea în ultimul act al Cupei României, cel mai probabil covăsnenii se vor bate pentru trofeu cu FCSB. În manșa tur a semifinalelor, roș-albaștrii au învins-o pe Dinamo, scor 3-0, în deplasare.

FOTO SEPSI - IAȘI 5-1

+6 FOTO

VIDEO Amintiri cu Leo Grozavu: cea mai amuzantă poveste din vestiarul lui Dinamo

Citește mai multe știri de actualitate:

Dinamo, „lanterna roșie” din Liga 1! „Câinii” sunt iar ultimii în clasament, după victoria lui Mircea Rednic

Viorel Moldovan, spumos la declarații: „N-am găsit un cap deștept”