FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CUPA ROMÂNIEI

Mitea, gol după patru ani şi jumătate! Fostul lăncier a închis tabela în meciul cu Concordia

Mitea a marcat ultima oară pe cînd era jucătorul lui Ajax Amsterdam

Articol de - Publicat marti, 20 septembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 20 septembrie 2011 19:04

Meciul din Cupa României dintre Petrolul şi Concordia Chiajna a avut şi un marcator surpriză: Nicolae Mitea! Fostul lăncier a reuşit să înscrie golul care a închis tabela după o pauză de patru ani şi jumătate în care nu a marcat deloc.

Pe 22 aprilie 2007, Mitea marca în minutul 75 al partidei Ajax - Sparta Rotterdam. După această reuşită, a urmat declinul. Retrogradarea la a doua echipă, revenirea la Dinamo unde nu a confirmat şi în cele din urmă cei peste doi ani de pauză forţată.

A revenit în această vară, fiind primit de Răchită în lotul Petrolului Ploieşti, iar această mutare pare a fi una de bun augur pentru Mitea.

În meciul cu CS Mioveni a început ca rezervă, însă Răchită l-a aruncat în luptă în minutul 64. Douăzeci de minute mai tîrziu avea să închidă tabela de marcaj cu o reuşită din interiorul careului.

"Vreau să ne ajutăm reciproc. Are doar 26 de ani, mai are un cuvînt de spus în fotbal. Sper să-l recondiţionez, la fel cum am făcut-o cu Opriţa acum 2 ani, cînd venea după o accidentare gravă" (Vivi Răchită, declaraţie dată după ce Mitea a semnat cu Petrolul)