FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OȚELUL - FCSB

Oțelul - FCSB 0-0 » Doar o minune mai salvează vicecampioana de la eliminarea din Cupa României!

Oțelul - FCSB // FOTO: Facebook @SC OtelulGalati

Articol de , - Publicat joi, 10 noiembrie 2022 22:26 / Actualizat joi, 10 noiembrie 2022 23:05

Oțelul Galați, nou-promovată în Liga 2, a ținut-o în șah pe FCSB într-un meci din etapa 2 a grupelor Cupei României, scor final 0-0.

Mihai Pintilii a mizat în această seară pe mai mulți jucători obișnuiți cu rolul de rezervă în acest sezon, dar a putut alinia oricum un prim „11” excelent pe hârtie, cu nume precum Florinel Coman, Nikolov, Radaslavescu și Miculescu.

Meciul a început cu o ocazie mare a lui Radaslavescu, dar Dur-Bozoancă a scos șutul tânărului mijlocaș de la FCSB. Oțelul, fără Dorinel Munteanu pe bancă dar cu spiritul său pe teren, a blocat-o apoi pe vicecampioana României, etalând un joc agresiv în fața celor aproximativ 13.000 de oameni din tribune.

Până la pauză, Miculescu a ratat două șanse bune de gol pentru FCSB, fiind prima oară blocat de portar, apoi pur și simplu imprecis la finalizare.

În partea a doua, ocaziile mari au lipsit cu desăvârșire. Oțelul a rezistat cu brio, ba chiar a forțat pe alocuri, dar apărarea FCSB-ului a făcut față încercărilor echipei gazdă.

Cu un punct de fiecare parte astăzi, cele două echipe rămân cu șanse pur matematice de a prinde faza sferturilor. Pentru locul 2, FCSB are nevoie să învingă FC Botoșani în ultima etapă, iar CS Mioveni să o încurce, preferabil să o învingă pe UTA.

• min. 90+2: meciul este reluat.
  • min. 90: șase minute de prelungire arătate de la margine, dar meciul este momentan întrerupt, după ce s-a dat cu gaze lacrimogene în zona băncilor tehnice. Arbitrii, jucătorii și spectatorii suferă.
  • min. 77: Ciobanu intervine extraordinar prin alunecare și îi „suflă” mingea lui Nica, în momentul în care fotbalistul de la Oțelul se pregătea să finalizeze!
  • min. 70: Dur-Bozoancă iese riscant din poartă, Miculescu ajunge la balon înaintea lui, dar nu reușește să-l dribleze pe portarul gazdelor.
  • min. 61: Oțelul pleacă pe contraatac. Șutul lui Neagu din voleu se duce la un metru peste poartă.
  • min. 60: Momente de presiune pentru FCSB. Centrările lui Florinel Coman sunt însă respinse cu lejeritate.
  • min. 56: Haruț este și al avertizat.
  • min. 52: Nikolov oprește un contraatac și vede cartonașul galben.
  • min. 50: Vlad Tudor trage cu stângul, de la 16 metri, dar mult peste poartă.
  • A început repriza secundă! Azinovic întră în locul lui Sîrghi la Oțelul. Musi, Vlad Tudor și Valentin Crețu intră la FCSB. Ies Dulca, Pantea și Rusu.
  • min. 45+4: finalul primei reprize! Pauză la Galați.
  • min. 45+3: cartonaș galben pentru Farcaș, după o intrare prin alunecare, cu tălpile în față, asupra lui Pantea.
  • min. 41: momente de pauză, după ce Andrei Vlad a fost lovit cu tibia în cap de un adversar.
  • min. 39: mare ocazie pentru FCSB, încă o dată cu Miculescu în prim-plan. Lansat cu o pasă lungă, îl lobează pe portar, dar mingea nu cade la timp pentru a intra în poartă.
  • min. 30: schimbare la Oțelul: iese Cîrjan, accidentat, intră Andrei Rus.
  • min. 28: cartonaș galben pentru Dan Panait, care l-a ținut pe Pantea, scăpat pe contraatac.
  • min. 20: David Miculescu îl întinde serios pe Dur-Bozoancă cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă.
  • min. 16: încă o șansă bună pentru Oțelul! Șut Ionuț Neagu din afara careului, mingea trece puțin pe lângă.
  • min. 10: Cristian Sîrghi și Marco Dulca primesc primele cartonașe galbene ale meciului.
  • min. 8: prima șansă de gol pentru Oțelul. Jardan șutează din afara careului, iar mingea trece peste poarta păzită de Andrei Vlad.
  • min. 3: ocazie mare pentru FCSB! Radaslavescu șutează din afara careului, iar Dur-Bozoancă respinge cu greu în corner.
  • min. 1: partida a început cu o mică întârziere, întrucât fanii Oțelului au aruncat suluri de hârtie igienică la marginea terenului.
  • Ora 21:01 - A început meciul de la Galați.
    Stadionul este plin, 13.500 de oameni asistă la partidă. „Este casă închisă la Galați în această seară!”, a anunțat managerul general al clubului, Cristi Munteanu, înaintea partidei.

• FCSB a remizat în primul meci al grupei, 2-2 pe terenul celor de la UTA. În ultima rundă se deplasează la Botoșani.
  • Oțelul a fost învinsă de CS Mioveni în primul meci al grupei, scor 0-1. În etapa decisivă, gălățenii vor primi vizita Gloriei Buzău.

Oțelul Galați - FCSB, echipe de start:

Oțelul (4-3-3): Dur-Bozoancă - Farcaș, Sîrghi, Yabre, Panait - Cisotti, I. Neagu (cpt.), Jardan - Berisha, Cîrjan, Al. Nica
Rezerve: R. Pop - A. Rus, Azinovic, Kip, Adăscăliței, Ghiocel, Mitoi, Cireș, Bokhashvili
Antrenor: Dorinel Munteanu

Echipa de start FCSB: A. Vlad - Pantea, Haruț, Bouhenna, Boboc - Dulca, Nikolov, Radaslavescu - Miculescu, B. Rusu, Coman (cpt)
Rezerve: Ducan - V. Crețu, I. Stoica, Dumiter, Tudor, Musi, Ciobanu, S. Șerban
Antrenor: Mihai Pintilii

Stadion: Oțelul, Galați
Arbitru: Rareș Vidican / Asistenți: George Duță și Mihăiță Necula

Derby-ul cu FCSB a lăsat urme în tabăra lui Adi Mutu: „Ne-a debusolat, am avut o săptămână grea”
Rapid - Farul 0-2
Rapid - Farul a oferit scene fără precedent » Fotbaliștii au refuzat jocul, ultrașii au scos buletinele: „Nu mai pot, tremură carnea pe mine!”