FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  POLI IAȘI - CFR CLUJ 1-0

Poli Iași - CFR Cluj 1-0. FOTO Dan Petrescu acuză, după ce Iulian Dima nu a văzut două penalty-uri pentru campioană: „Cei de la Craiova au succes”

CFR Cluj a fost eliminată din Cupa României de Poli Iași, scor 0-1. Dan Petrescu a acuzat arbitrajul brigăzii conduse de Iulian Dima.

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 noiembrie 2020 22:33 / Actualizat duminica, 29 noiembrie 2020 23:36

CFR Cluj a fost eliminată în șaisprezecimile Cupei României de Poli Iași, scor 0-1. Dan Petrescu a acuzat dur arbitrajul brigăzii conduse de Iulian Dima.

CFR Cluj a cerut 3 lovituri de la 11 metri în prima repriză a partidei din Gruia.

1. Prima fază controversată a venit în minutul 3. Alexandru Chipciu (31 de ani), cu spatele la poartă, a fost tras în careu de adversarul direct, Manuel Angiulli (25). Iulian Dima a cosiderat simulare și i-a acordat mijlocașului cartonașul galben. Decizia corectă: Penalty CFR!

2. A doua fază incriminată a fost în minutul 9. Chipciu este călcat în careu de Angiulli, care încercase să respingă cu capul. Fază la limită: Dima ar fi avut acoperire și aici să dicteze lovitura de pedeapsă.

CFR Cluj a cerut 3 penalty-uri în meciul cu Poli Iași

3. A treia fază de penalty a venit în minutul 23. Același fundaș, Manuel Angiulli, sare cu cotul ridicat într-un duel cu Vojtus și respinge mingea din 5 metri de poartă. Și de această dată, Iulian Dima a decis în favoarea ieșenilor. Decizia corectă: penalty CFR și eliminarea lui Angiulli

• sursa foto: captură Look Sport+

Dan Petrescu, un car de nervi

„Nu a fost un meci dezamăgitor. Sunt mai multe cauze aici. În prima repriză am jucat foarte bine. Am avut două penalty-uri clare, dar nouă nu ne mai dă nimeni penalty de mult. Vorbesc cei de la Craiova de mine prin presă și au succes. Toți vin la Cluj și arbitrează de parcă adversarii sunt campionii, nu noi. Am avut și două bare, iar ei au dat gol direct în vinclu”, a declarat Petrescu, după meci, la Look Sport.

VIDEO. Lucian Goian critică strategia de la CFR Cluj: „Au început să transfere cantitate, nu calitate! Lipsește acel tip de jucător”

Poli Iași - CFR Cluj 1-0. Dan Petrescu „scapă” de un obiectiv! Campioana iese din Cupă și urmează un meci decisiv în Europa

Dan Petrescu, copleșit de eliminarea din Cupa României: „Va fi o noapte albă, bagajul e făcut”

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”