FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  „SFERTURI”

Poli Iași - Craiova 3-2, Cupa României // VIDEO+FOTO Thriller! Ieșenii se califică în semifinalele Cupei României cu gol în prelungiri

Articol de - Publicat miercuri, 04 martie 2020 20:30

Poli Iași a învins-o pe Craiova, scor 3-2, și s-a calificat în semifinalele Cupei României.

• Dinamo și Sepsi sunt celelalte echipe calificate în semifinalele Cupei. Mâine se va disputa ultimul joc din „sferturi”: Hermannstadt - FCSB

Programul + rezultatele din Cupa României

Poli Iași a obținut o calificare spectaculoasă în semifinale, după un meci decis în prelungiri. Craiova a fost condusă la pauză cu 2-0, dubla lui Nistor a repus egalitatea pe tabelă chiar în minutul 90, dar Breeveld a dat lovitura chiar cu câteva secunde înainte de fluierul final!

Nistor și compania s-au dus la Iași pentru meciul din Cupă cu alura unei formații gata să atace un event miraculos. Parcursul din campionat, cu trei lungimi în spatele liderului CFR Cluj și vise pentru un titlu grandios, plus un adversar gripat în sferturile competiției KO i-au pus pe olteni în postura formației care ar putea da lovitura la capătul unui sezon dus epuizant pe două fronturi.

Iar succesul reconfortant repurtat cu 5-2 în Liga 1 împotriva moldovenilor nu anunța sub nicio formă primele 45 de minute dezastruoase pentru alb-albaștrii. Rednic a pus în atac un "tanc", pe Luckassen, și un om de cavalerie ușoară, Andrei Cristea, s-a asigurat cu Breeveld și De Iriondo la închidere și i-a fixat pe benzi pe Grădinaru și Horșia într-o distribuție cu misiune de ofensivă totală, care a lăsat bouche-bée formația craioveană.

Concurs de goluri spectaculoase

Fără victorie de la sfârșitul lui octombrie 2019, când a învins tot în Cupă pe Metalul Buzău, Poli și-a luat soarta în mâini și, simțind fragilitatea și infantilismul din defensiva olteană, a pornit pe modulul turbo înainte ca adversarul să simtă pulsul partidei. A rezultat o repriză luminoasă pentru ieșeni, care au arătat cu totul altă față decât în campionat. Grădinaru (3) a pus mingea puțin pe lângă bară, iar Horșia (8) a scăpat singur cu portarul, anunțând sclipirea lui Breeveld. Surinamezul a inventat un lob perfect de la marginea careului (13), peste un Pigliacelli nehotărât, ieșit indecis la blocaj, dar țintuit apoi într-o poziție imperfectă după stopul cu lipici anterior finalizării mijlocașului surinamez.

Recitalul a primit infuzia necesară pentru a continua, Iașiul s-a instalat autoritar în jumătatea adversă, transformând Craiova într-o echipă șifonată și bulversată. Iar de pe margine Rednic a aplaudat apoi în finalul mitanului golul de 2-0, izbutit de Horșia, cu o execuție capabilă să intre pe genericele marilor televiziuni: o semifoarfecă laterală, din 10 metri, cu mingea trimisă admirabil în cross chiar lângă stâlpul din dreapta lui Pigliacelli!

Final cu palpitații

La pauză, Papură a mutat doar cu Qaka în locul inadaptatului Dielna. Și a așteptat un miracol de la uriașul Koljici, dispărut încă de la introducerea operată la jumătatea primei reprize. Iar bosniacul i-a readus finalmente pe olteni în joc, scoțând un penalty la o incursuiune pe flancul stâng. Nistor (54) a făcut 2-1 din penalty, a reintrodus Craiova în cărțile calificării și, după mitan confuz, a pus chiar 2-2 pe tabelă în ultimul minut al întâlnirii.

Părea lovitura care va oferi șansa oaspeților să se arunce peste adversar în prelungiri. Dar la numai câteva secunde distanță, Poli și-a revenit cu forțe nebănuite, iar Breeveld, cu un plonjon spectaculos din careu, și-a readus echipa în avantaj. Pe bancă, Rednic a trecut în doar două minute de la gestul de a-și arunca haina de nervi în momentul egalării la o explozie de bucurie după punctul decisiv al olandezului. Iașiul intră în careul de ași al Cupei și de-acum visează să pună mâna pe trofeu într-un sezon trăit la puls 200!

Poli Iași - Craiova 3-2

• Au marcat: Breeveld '13, '90+2 Horșia '42 / Nistor '54 pen., 90
+3 FOTO

5.000de spectatori au asistat la meci

Vezi AICI statisticile meciului

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

⇒ FINAL: Poli Iași este a 3-a echipă calificată în semifinalele Cupei României!

min. 90+2: GOL POLI IAȘI! Final nebun de meci! Breveld reușește și el „dubla” în prelungiri
min. 90: GOL CRAIOVA! Dan Nistor egalează pentru olteni, după o gafă a portarului Rusu
min. 78: Ocazie mare Craiova! Bărbuț îl găsește bine pe Mihăilă cu o centrare, iar acesta trage cu pământul la mică distanță de poarta lui Poli Iași
min. 54: GOL CRAIOVA! Dan Nistor transformă sigur lovitura de la 11 metri și își readuce echipa în joc
min. 52: Penalty Craiova! Koljic ajunge înaintea lui Rusu la minge, iar portarul lui Poli Iași îl faultează pe atacantul oltenilor
min. 51: Andrei Cristea, aflat într-o poziție ideală, trage slab din interiorul careului
min. 46: A început actul secund!

⇒ Surpriză în Copou la pauză: Poli Iași o conduce cu 2-0 pe Craiova

min. 42: GOL POLI IAȘI! Horșia majorează diferența pentru echipa lui Rednic cu o reușită de senzație: semifoarfecă din 10 metri!
min. 18: Spectacol în Copou! Pe contraatac, Cristea îi pasează lui Luckassen, care nu a putut finaliza faza promițătoare a formației gazdă
min. 17: Rusu intervine excelent la șutul lui Mihăilă!
min. 13: GOL POLI IAȘI! Breveld înscrie superb, cu un lob de la marginea careului de 16 metri
min. 9: Horșia scapă singur cu portarul, dar nu reușeste să marcheze. La cornerul care a rezultat din ratarea elevului lui Mircea Rednic, a fost și rândul lui Andrei Cristea să irosească o bună oportunitate de deschidere a scorului. Decarul ieșenilor a trimis bine cu capul din 8 metri, insuficient totuși pentru a-l învinge pe Pigliacelli
min. 7: Replică din partea Craiovei. Cicâldău accelerează la mijlocul terenului și îi pasează în partea laterală lui Mihăilă. Extrema oltenilor finalizează slab însă, Rusu fiind lipsit de emoții
min. 3: Prima ocazie aparține gazdelor. Grădinaru intră în centru din partea stângă și trage de la 25 metri, puțin pe lângă stâlpul din dreapta al lui Pigliacelli

⇒ A început meciul!

POLI IAȘI (4-2-3-1): Rusu - Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, Șerban - De Iriondo, Breeveld - Horșia, Grădinaru, Luckassen - Cristea
REZERVE: Axinte, Omoh, Platini, Onea, Habibou, Fomba, Passaglia
ANTRENOR: Mircea Rednic

CRAIOVA (4-3-3): Pigliacelli - Martic, Acka, Dielna, Vătăjelu - Nistor, Cosic, Cicâldău - Mihăilă, A. Popescu, Bărbuț
REZERVE: L. Popescu, Vlădoiu, Bancu, Mateiu, Qaka, Baiaram, Koljic
ANTRENOR: Corneliu Papură

STADION: „Emil Alexandrescu” (Iași)
ARBITRU: Florin Chivulete // A1: Ciprian Danșa, A2: Marius Marica

VEZI ȘI:

Mircea Rednic iese la atac! Acuză un gest de la meciul contra Craiovei: „La Papură, e vorba de educație”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!