FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  TURUL 2

Progresul Spartac - CSA Steaua 2-1 » „Militarii”, eliminați din Cupa României în turul 2!

Progresul Spartac - Steaua // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 august 2021 18:01 / Actualizat joi, 19 august 2021 03:53

Progresul Spartac a eliminat CSA Steaua din Cupa României, după 2-1 în meciul din turul 2.

Pe terenul sintetic care a găzduit meciul, Progresul a început curajos, iar prima parte i-a aparținut. Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit în minutul 40, pe fondul dominării trupei lui Răzvan Erimia. Lixandru a centrat, mingea a căzut pe 6 metri și a ricoșat în bara transversală a porții lui Mario Enache.

Prestația bună a gazdelor a fost confirmată în minutul 57, când Lixandru a deschis scorul printr-o lovitură liberă executată superb. Totuși, Progresul a rămas în avantaj doar 7 minute, înainte ca Remus Chipirliu să egaleze. Servit ideal de Pacionel în fața porții, atacantul Stelei, introdus pe teren în partea a doua, nu a iertat.

Steliștii au mai avut o ocazie uriașă de gol în minutul 75, prin același Chipirliu. După o incursiune în partea dreaptă, Chipriliu a șutat din unghi, iar portarul Ciontoș a respins în bară.

Progresul Spartac a dat lovitura în Cupa României

Nici gazdele nu s-au lăsat mai prejos. În minutul 87, Dănilă a fost la un pas de a marca golul izbăvitor, dar Enache a respins lovitura sa de cap. Iar la două minute după, Andrei Ohaci a dat lovitura! Mijlocașul ofensiv al gazdelor a preluat în careul advers cu dreptul și a șutat cu stângul. Șutul, deviat, l-a păcălit pe Enache, iar balonul s-a scurs în poarta roș-albaștrilor.

Progresul Spartac avansează astfel în turul 3 al Cupei României, în vreme ce Steaua este eliminată surprinzător!

Steaua și-a menajat titularii, deși Cupa era singurul obiectiv important!

Steaua a început partida cu Progresul Spartac cu 10 jucători noi pe teren față de victoria cu Dacia Unirea Brăilă, 5-2, din campionat. Singurul care a rămas în primul „11” a fost Răsdan.

Bălbărău, Bărbulescu, Beța, Buhăescu și Adrian Ilie au fost lăsați în afara terenului, în timp ce Băjenaru, Chipirliu, Oroian, E. Pacionel și Wallace au luat loc pe bancă.

Decizia lui Oprița a fost de neînțeles, având în vedere că Steaua nu are drept de promovare, iar Cupa României era obiectivul numărul 1 al echipei.

Echipa de start a Stelei: Enache - Călințaru, Morariu, Bactăr, Neacșu - Șt. Pacionel, Enceanu - Răsdan, Șt. Zătreanu - Huiban, Gherghiceanu

Progresul Spartac - Steaua 2-1

• Au marcat: Lixandru 57, Ohaci 89 / Chipirliu 64

Progresul Spartac - Steaua, echipe de start:

PROGRESUL SPARTAC: Ciontoș - Vlad, Alexandrescu, Parfeon - Radu, Lixandru, Matei, Petcu - Costea, Dițu - Tudorache
Rezerve: Moro, Ohaci, Dumitru, Purice, Matei, Nicolas, Constantin, Grigore, Bălăceanu
Antrenor: Răzvan Erimia

CSA STEAUA: Enache - Călințaru, Morariu, Bactăr, Neacșu - Șt. Pacionel, Enceanu - Răsdan, Șt. Zătreanu - Huiban, Gherghiceanu
Rezerve: Iancu, Walace, Drăghici, Băjenaru, E. Pacionel, Mihăescu, Oroian, Zaharia, Chipirliu
Antrenor: Daniel Oprița

CSA Steaua, fără suporteri la meciul cu Progresul Spartac

Fanii celor de la CSA Steaua au boicotat meciul cu Progresul Spartac. Motivul invocat este numărul mult prea mic de bilete repartizate Peluzei Sud, mai exact 35 de tichete.

Peluza SUD a ridicat toate biletele aferente meciului de astăzi, din deplasarea de la Progresul Spartac. Toate biletele, adică 35. TREIZECI ȘI CINCI. Intuitiv, nu vom face această deplasare, sătui de piedicile necontenite, atât din partea Jandarmeriei, cât și de către legile din țara noastră, care limitează drastic numărul participanților la un meci de fotbal.

Pentru domnii din birourile care se ocupă cu stabilirea acestor procente, ei bine, aflați că 35 de oameni pot fi doar dintr-un grup de peluză, iar în SUD sunt nu mai puțin de 14 grupări. Practic, „sugrumați” fenomenul, același fenomen pe care, de multe ori, îl aplaudați prin alte țări – trăiască dublul standard.

Nu uitați că suntem în anul 2021, iar telefoanele de intimidare, pe care le fac autoritățile statului către cluburile organizatoare, când vine vorba despre suporterii Stelei, par „evadate” din anii '60.