FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEPSI - CS MIOVENI 4-1

FOTO Dică, atac furibund după eliminarea din Cupă: „Era disperat, voia să ne dea Sepsi gol!”

Nicolae Dică, antrenorul de la CS Mioveni, l-a criticat dur pe arbitrul Iulian Dima după înfrângerea cu Sepsi, scor 1-4, în sferturile Cupei României Betano.

Articol de - Publicat joi, 06 aprilie 2023 20:17 / Actualizat joi, 06 aprilie 2023 22:55

Nicolae Dică, antrenorul de la CS Mioveni, l-a criticat dur pe arbitrul Iulian Dima, după înfrângerea cu Sepsi, scor 1-4, în sferturile Cupei României Betano.

• Sepsi va juca în semifinalele Cupei României împotriva lui CFR Cluj, pe 26 aprilie
  • Cealaltă semifinală este U Cluj - UTA Arad, pe 27 aprilie
  • Meciurile se joacă într-o singură manșă, iar finala are loc pe 24 mai

Dică acuză cartonașul roșu primit de Vlad Pop, care l-a lovit cu pieptul pe Marius Ștefănescu, fără ca mingea să fie în joc.

Vlad Pop l-a lovit pe Marius Ștefănescu cu pieptul/ foto: captură Digi Sport

Dică, atac la adresa arbitrului după Sepsi - Mioveni 4-1

„Inexplicabil gestul lui Pop, nu știu ce l-a făcut să acționeze așa. Vlad e un băiat mai liniștit de obicei. Arbitrul nu știa cum să dea roșu mai repede, era disperat. Nu știa cum să le dea penalty mai repede, să ne dea Sepsi gol. Nu știa cum să facă să primim mai repede gol. Nu vreau să comentez mai mult, suntem o echipă prea mică”, a spus Dică după meciul cu Sepsi, la Orange Sport.

Revoltă fără precedent în Liga 1 » Arbitrii, Vassaras și CCA declară război TOTAL patronilor! Pe lista vizaților: Becali, Varga, Mititelu, dar și un personaj din conducerea Farului
FRF

Sepsi a primit inițial un penalty în minutul 26, anulat ulterior după consultarea VAR. Stoperul Garutti s-a dus cu corpul spre minge, însă a avut noroc, balonul l-a lovit în umărul anterior și în piept. În cazul în care mingea îi atingea mâna, ar fi fost penalty clar, din cauza intenției.

Mingea l-a lovit în umărul anterior pe Garutti/ foto: captură Orange Sport

Dică: „Am făcut o partidă bună, deși am luat 4 goluri”

„Am făcut o partidă bună, deși am luat 4 goluri. Prima repriză a fost echilibrată, am încercat să ieșim cu mingea de la portar, să jucăm și noi un fotba plăcut. Și în a doua repriză am încercat să jucăm, chiar dacă am avut om în minus. Băieții au avut o atitudine bună, nu am ce să le reproșez.

A încercat să facem pressing sus, să egalăm. Le-am spus jucătorilor că mai avem 7 meciuri, trebuie să jucăm cu plăcere”, a mai spus Dică, la flash-interviu.

Ar trebui să avem mai multă răbdare, am jucat pe contre în repriza a doua. Am avut o sumedenie de ocazii. Am ratat prea mult. În fine, mă bucur că am câștigat. Am avut puține emoții după golul lor, dar eram sigur că nu se termina egal, sigur câștigam, am avut foarte multe ocazii. Mă bucur foarte mult că suntem în semifinale