FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEPSI - POLI IAȘI 5-1

SEPSI - POLI IAȘI. VIDEO Mircea Rednic, sabotat din nou de portar! Prestație jalnică a lui Denis Rusu

Denis Rusu a gafat la golul 4

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 iunie 2020 21:41 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2020 22:07

Poli Iași a pierdut turul semifinalei de Cupă cu Sepsi, scor 1-5. Mircea Rednic a fost din nou sabotat de portar, de data asta de Denis Rusu (29 de ani).

Poli Iași a început ideal partida. A deschis scorul printr-un penalty transformat de Andrei Cristea în minutul 5, dar a urmat un dezastru. Olandezul Anass Achahbar a egalat în minutul 25 cu un șut de la marginea careului, pe jos, la care portarul Rusu a ajuns, dar nu a pus suficientă forță în braț pentru a respinge. Lorand Fulop a făcut 2-1 în minutul 52, cu o lovitură imparabilă de cap, apoi goalkeeperul oaspeților a ieșit în evidență într-un mod nedorit.

În minutul 75 a încercat să anticipeze centrarea lui Florin Ștefan, dar a lăsat poarta goală pentru șutul aceluiați Achahbar. „Opera” a fost desăvârșită în minutul 80. Denis Rusu a gafat incredibil la șutul din unghi al lui Nicolae Carnat. A deviat în poartă un șut care se ducea paralel cu linia.În minutul 86 a mai încasat un gol, de la Karanovic, cu o lovitură de cap parabilă.

3este nota primită de Rusu în ediția tipărită a Gazetei Sporturilor pentru prestația din meciul cu Sepsi

Vezi VIDEO cu golurile încasate de Denis Rusu

Rednic nu are noroc la portari

În minutul 77 al meciului dintre Iași și Clinceni, scor 0-1, o acțiune care părea compromisă a adus un gol nesperat. Florin Achim a țâșnit în flancul drept al atacului oaspeților, marcat atent de doi adversari. A intrat în unghi, dar și-a încercat norocul. A șutat de la 10 metri, slab, pe direcția portarului. Ștefan Târnovanu a scăpat incredibil mingea. A fost mult prea sigur pe intervenție, nu s-a așezat corect pe minge și a comis-o. Camerele televizunii l-au surprins marcat de gafă la câteva zeci de secunde după gol.

+2 FOTO

Verdict dur înaintea „șocului” din Cupă: „Jucătorii lui Dinamo sunt slab pregătiți!”