FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - U CRAIOVA 1-0

Supercupa României // Ardelenii au încins hora în Oltenia! Supercupa României merge pentru a treia oară în vitrina lui CFR Cluj, după 1-0 cu U Craiova

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 iulie 2018 22:31

Campioana CFR Cluj și-a respectat statutul de favorită și a învins-o cu 1-0 pe U Craiova, chiar la ea acasă, în Supercupa României. Unicul gol la debutul lui Edward Iordănescu pe banca ardelenilor a fost reușit de Culio, în minutul 79, din penalty.

• Este cea de-a treia Supercupă cucerită de CFR Cluj și cel de-al 11-lea trofeu cucerit în ultimii 10 ani!

Campioana a fost periculoasă pentru prima oară în minutul 8, dar goalkeeper-ul Pigliacceli a respins șutul din careu al lui Mailat.

Craiova a replicat în minutul 18, când Mitriță a sclipit, a păcălit 4 fundași ai CFR-ului, dar a fost blocat incredibil de Arlauskis. Clujenii au avut noroc după ce la faza imediat următoare Mureșan a respins de pe linia porții șutul modest al lui Cicâldău.

Activi și periculoși în primele 45 de minute, oltenii au cedat inițiativa după pauză, iar CFR Cluj a început să pună stăpânire pe joc.

Cel care a revitalizat atacul CFR-ului a fost chiar Billel Omrani, aruncat în luptă de Iordănescu în minutul 54.

Campioana României a lovit bara în minutul 61, la reluarea lui Vinicius. CFR a dat însă lovitura în minutul 79. Omrani l-a ridiculizat pe Răzvan Popa, fundașul oltean l-a faultat pe francez în careu, iar Culio a înscris fără emoții din penalty.

Victorie pentru CFR Cluj, debut perfect pentru Edward Iordănescu, iar "feroviarii" mai adaugă un trofeu în vitrină: al 11-lea în ultimii 10 ani.

CFR Cluj - U Craiova 1-0
A marcat: Culio '79 p.

Desfășurarea liveTEXT a partidei

Final de meci, CFR câștigă Supercupa României!

Partida va fi prelungită cu 4 minute!
min.90: Mitriță trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri
min 87: Costache intră pe teren în locul lui Țucudean, extrem de "șters" pe toată durata meciului
min.85: Momente de derută incredibilă în apărarea clujenilor, dar U Craiova nu profită, iar fundașii lui Iordănescu înlătură pericolul
min.80: Răzvan Popa e înlocuit imediat de Mangia după gafa de la penalty. Italianul îl trimite pe teren pe puștiul de 17 ani Jovan Markovici.
min.79: GOOOL CFR Cluj! Culio înscrie fără emoții, iar CFR preia conducerea cu 11 minute înainte de final!
min.77: Penalty clar pentru CFR Cluj! Omrani îl ridiculizează pe Răzvan Popa, care îl faultează pe francez. Arbitrul Radu Petrescu nu ezită și dictează penalty
min.75: 0-0 cu un sfert de oră înainte de finalul celor 90 de minute. În cazul în care rezultatul de egalitate persistă, se va trece direct la executarea loviturilor de departajare
min:72: Radu Petrescu îi acordă galben lui Dimitrov după o intrare întârziată asupra lui Arlauskis
min.65: Mangia operează prima modificare în echipa Craiovei: iese Glavina, intră Burlacu
min.63: Nou-intratul Omrani "inventează" o pasă de geniu pentru Culio, dar argentinianul, aflat într-o poziție excelentă, greșește preluarea, iar oltenii îndepărtează pericolul
min.61: CFR Cluj are cea mai mare ocazie a meciului abia după o oră de joc. Deac centrează din lovitură liberă, Vinicius se înalță și reia cu capul în bară!
min.54: Edward Iordănescu îl trimite în teren și pe Omrani, protagonistul unei adevărate telenovele în această vară. Francezul care a refuzat-o pe FCSB pentru a continua la Cluj a intrat în locul lui Mailat
min. 46: Schimbare în echipa CFR-ului la pauză. Edward Iordănescu îl înlocuiește pe Andrei Peteleu cu Cristi Manea
A început repriza secundă!

Pauză la Craiova, cele două echipe sunt la egalitate, 0-0

min:45: Clujenii solicită penalty la o intervenție a lui Răzvan Popa asupra lui Țucudean, dar arbitrul Radu Petrescu lasă jocul să continue
min:40: Peteleu respinge în corner șutul din unghi al lui Mitriță, venit după o acțiune prelungită a oltenilor
min.34: Camora este avertizat după o intrare dură asupra unui jucător al Craiovei
min:33: Craiovenii desfac inteligent apărarea clujenilor, mingea ajunge la Glavina, care reia cu capul, puțin peste poartă.
min.29: Mitriță este avertizat pentru proteste de arbitrul Radu Petrescu
min.24: Djokovici își încearcă norocul de la distanță, dar șutul său se duce mult peste poartă
min.18: Ocazie imensă pentru olteni! Mitriță a luat pe cont propriu o acțiune, a driblat superb 4 fotbaliști ai CFR-ului, dar șutul său a fost respins miraculos de la Arlauskis. Din respingerea lituanianului s-a născut o altă ocazie mare, la aceeași fază, dar șutul lui Cicâldău a fost scos de pe linia porții de Andrei Mureșan
min.13: Gardoș se înalță peste apărarea CFR-ului, dar lovitura de cap a fundașului se duce peste poarta lui Arlauskis
min.9: La faza imediat următoare, Pigliacceli respinge de sub bară centrarea înșelătoare venită din corner
min:8: Pigliacceli se face remarcat pentru prima oară și respinge în corner șutul din unghi expediat de Mailat
min.7: Clujenii se apropie periculos de poarta lui Pigliacceli, dar șutul lui Culio de la marginea careului îl izbește pe Țucudean, aflat pe traiectoria șutului
min 5: Tatonare reciprocă a celor două echipe, ambele încercând să pună stăpânire pe mijlocul terenului. Nicio ocazie de gol până în acest moment
min.1: A început partida, clujenii beneficiază de lovitura de start

Jucătorii celor două echipe au ieșit pe teren și intonează acum imnul național al României. Partida va începe în scurt timp.
Puține momente ne mai despart de startul primului meci oficial din noul sezon! Atmosfera din "Bănie" e deja una incendiară, peste 15.000 de suporteri ajungând deja la stadion

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora  - Culio, Hoban, Djokovici - Deac, Țucudean, Mailat
Rezerve: Vâtcă, Maleș, Cr. Manea, Bordeianu, Costache, Păun, Omrani
Antrenor: Edi Iordănescu

U Craiova: Pigliacceli - R. Popa, Gardoș, Tiago - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Cicâldău, Glavina, Mitriță
Rezerve: L. Popescu, Kelici, Briceag, Markovici, Bărbuț, Mihăilă, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Radu Petrescu
A1: Ovidiu Artene