FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  UNIREA SLOBOZIA - PETROLUL

VIDEO Egalul care nu ajută pe nimeni! Șanse minime la sferturile Cupei pentru Unirea Slobozia și Petrolul » Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat marti, 08 noiembrie 2022 12:59 / Actualizat miercuri, 09 noiembrie 2022 07:34

Unirea Slobozia și Petrolul au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 2 a grupelor Cupei României Betano.

Vezi AICI programul și rezultatele din etapa a 2-a din Cupa României

Fără punct după prima etapă, Unirea Slobozia și Petrolul și-au jucat aseară, la Ploiești, ultima șansă de a mai spera la calificarea în „sferturile” Cupei. Chiar dacă au jucat cu rezervele, „găzarii” au dominat tot meciul.

Cu Budescu, titular în premieră, la timonă, „lupii galbeni” au atacat în valuri, dar s-au jucat cu ocaziile. Au tras din toate pozițiile, fără să nimerească ținta. Nici exterioarele lui Budescu, atât de eficiente din parcare, n-au avut efectul scontat pe tabelă.

Ialomițenii, locul 2 în Liga 2, nici ei în formula de bază, s-au apărat supraaglomerat și au reacționat de câteva ori periculos pe contraatac. Fără prea multă convingere însă.

Ratare cu poarta goală

În ultimele minute ale partidei, Petrolul a asediat careul advers, iar Măzărache a ratat o ocazie cât roata carului (85). Singur, la 6 metri, cu toată poarta în față, atacantul a șutat mingea în peluză.

Puțin mai devreme, Manzala a avut și el golul în vârful ghetei, însă n-a putut să marcheze de la câțiva pași de buturi. Slobozia a terminat jocul în 10 oameni, un jucător a ieșit accidentat, iar Costel Enache efectuase toate schimbările.

• Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

• Dinamo - Sepsi 2-3
  • FCU Craiova - FC Voluntari (joi, 10 noiembrie, ora 16:00)

Etapa III (7 decembrie):

• Sepsi - FC Voluntari
  • Petrolul - FCU Craiova
  • Unirea Slobozia - Dinamo

Unirea Slobozia - Petrolul 0-0

• Minutul 90+4: Fluier final la Ploiești! Unirea Slobozia și Petrolul încheie la egalitate, scor 0-0, și ajung fiecare la câte un punct câștigat în actuala ediție a Cupei României.
  • Minutul 80: Ocazie imensă ratată de prahoveni! Măzărache trimite peste poartă, din poziție ideală
  • Minutul 69: Manzala șutează din interiorul careului, portarul Păduraru trimițând cu greu mingea în corner
  • Minutul 50: Manzala reia o centrare venită de la Pashov, puțin pe lângă poarta lui Păduraru
  • Minutul 46: A început repriza secundă!
  • Minutul 45: Pauză pe „Ilie Oană”! Unirea Slobozia și Petrolul se află la egalitate, scor 0-0
  • Minutul 15: Ocazie mare pentru Petrolul! Ivanovski reia cu capul o centrare venită de la Bratu, puțin pe lângă poarta ialomițenilor
  • Minutul 14: Budescu trimite un șut de la marginea careului, care trece puțin pe lângă poarta lui Păduraru
  • Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

Unirea Slobozia: G. Paduraru - Ibrian, Dinu, Perju, Levy- Prejmerean, Cruceru-Ciobanu, Afalna, Bolohan - Rus
Antrenor: Costel Enache

Petrolul: Leitner - Pashov, Mathaus, Olaru, Velișar - Dumitriu, Cebotaru, Bratu- Ivanovski, Tucaliuc, Budescu
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Claudiu Marcu // Asistenți: Gheorghiță Bălan, Nicușor Marian

Cum se joacă un meci în județeana din Călărași? De la baros la fotbal, cu o vizită prin cimitir! „Sunteți nebuni? Îi luăm tare, îi punem pe calea ferată!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”