FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC VASLUI - FC BRAŞOV 4-0

Vasluiul a spulberat Braşovul, 4-0, şi va juca finala cu CFR

Articol de - Publicat vineri, 16 aprilie 2010 00:00

Vasluienii sînt în finală cu CFR Cluj, după un joc memorabil în care şi-au călcat în picioare adversarul

Gelos pe partida de la Cluj care a oferit prima finalistă, meciul de la Vaslui a vrut să fie şi mai tare, cel mai nebun! A aşteptat doar vreo 10 minute, răgaz pentru ca ochii privitorului să se adapteze la nuanţele de galben-verde şi alb. Apoi s-a stîrnit "furtuna"!

La poarta lui Coman s-au abătut două lovituri libere executate urît pentru a pune mai bine în lumină frumuseţea celei de-a treia. Costin şi-a respectat prenumele de Raul, ghiuleaua lui a străpuns zidul braşovean şi s-a dus lîngă bara din dreapta lui Coman (28), 1-1 la general! Un minut mai tîrziu, galben-verzii au fost din nou în delir: cap Wesley, bară-gol! S-a pus pe atacuri şi Braşovul. Zaharia şi Roman au fost blocaţi însă de Kuciak, reluarea violentă a mijlocaşului fiind aproape să spargă mingea de pieptul portarului vasluian.

Pentru că a condensat într-o repriză ocazii cît în două jocuri Steaua - Poli Iaşi, duelul de aseară era să-şi spulbere suspansul încă din minutul 45, însă Wesley a trimis doar în bară din penalty! A mai fost nevoie şi de 8 minute din repriza a doua pentru ca inevitabilul să pice: lovitură liberă bătută înşelător de Sînmărtean şi Coman a scos a treia oară mingea din "aţe".

Calea Vasluiului spre finală se lărgise suficient, însă Abrudan şi-a zis că mai e loc de un cadou pentru adversari şi a văzut "roşu" direct după un fault grosolan la Costly (56). Dezastrul braşovean nu era însă complet. Costly (74) s-a trecut şi el pe lista cu goluri a meciului care îl propulsează pe Lăcătuş spre a şaptea Cupă din carieră.

FLASH

Locul 6, de Europa!
Calificarea Vasluiului în finala Cupei îi dă poziţiei a şasea din clasament valoare de Europa League în procent de aproape sută la sută! Cum în ultimul act se vor întîlni Vaslui şi CFR, două echipe care e aproape imposibil să nu se claseze în primele şase la finalul sezonului, locul 6 îi va permite ocupantei să meargă în a doua competiţie europeană. Singurul caz în care acest lucru nu s-ar întîmpla, ar fi ca Vasluiul să se claseze de la locul şapte în jos în campionat, iar CFR să termine în primele două locuri. Finala Cupei din acest sezon e programată la Iaşi, pe arena "Emil Alexandrescu", pe 26 mai.

Spectacol şi în tribune
Chiar dacă împuţinaţi de vremea urîtă, cei 6.000 de vasluieni prezenţi în tribune aseară au făcut o atmosferă memorabilă. În prim plan a fost galeria galben-verde, care a debutat în forţă, oferind în deschiderea meciului un spectacol de lumini şi culoare. Aceştia le-au transmis şi un mesaj elevilor lui Marius Lăcătuş: “Vrem primul trofeu, oricît ar fi de greu!". FC Braşov a fost încurajată de aproximativ 300 de ultraşi, care s-au străduit să se facă auziţi în vacarmul de pe "Municipal".

Coman într-un picior!
Meciul de aseară a fost ultimul din acest sezon al lui Dani Coman. Goalkeeper-ul braşovean se va opera la genunchi, fiind programat la "cuţit" luni, la Koln! El a acuzat o accidentare care l-a făcut indisponibil pentru meciul cu Dinamo. Deşi avea dureri, Coman a ţinut să joace aseară cu infiltraţii, pe propria răspundere!