FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - ASA TG. MUREȘ 2-0

VIDEO CFR Cluj - ASA Tg. Mureș 2-0 » Bud îi duce pe clujeni în finala Cupei României

Articol de GSP - Publicat joi, 21 aprilie 2016 22:21

CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României, după ce a învins-o pe ASA Tg. Mureș, 2-0. În tur, scorul a fost 0-0.

CFR Cluj - ASA Tg. Mureș 2-0 (Bud 17', 70')
VIDEO liveTEXT
Cartonaș roșu: Voiculeț (89')

Bud a fost eroul clujenilor, marcând ambele goluri. În minutul 17, atacantul a deschis scorul cu un șut din cinci metri, după ce a profitat de o eroare a lui Sergiu Muth, care nu a putut respinge mingea.

După acest gol, ASA a încercat să marcheze golul egalizator, dar nu a avut forța necesară. Pe final, tot CFR a marcat. Bud a reușit dubla în minutul 70, cu un șut de la marginea careului. Vinovat pentru acest gol a fost tot Sergiu Muth, care a respins greșit până la atacantul clujenilor.

În finala Cupei României, de pe 10 mai, se vor duela Dinamo și CFR.

Echipele de start:

CFR Cluj: T. Marc - T. Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora - Nascimento, Petrucci, Juan Carlos - Jakolis, Bud, Nouvier

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu - G. Matei, I.Gonzalez, Muth, Pârvulescu - Gorobsov, Mureșan - Jazvici, Voiculeț, Brandan - Țucudean