FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OPTIMI

VIDEO + FOTO Optimile Cupei: Spectacol în Luceafărul Oradea - Astra, meci cu 4 goluri » Se știu toate echipele din ”sferturi”

Articol de GSP - Publicat joi, 15 decembrie 2016 13:25

Astăzi se joacă ultimele 3 meciuri din optimile Cupei României.  În prima partidă a zilei, Astra s-a impus pe terenul celor de la Luceafărul Oradea, 3-1, iar apoi Viitorul a trecut fără probleme de Pandurii, scor 3-0.

GAZ METAN - DINAMO 1-3

GAZ METAN - DINAMO 1-3 (VIDEO)
Au marcat: Axente 67 / Romera 60, Buzean 78 a.g., Nistor 90+3
*min. 90+3: GOL DINAMO! Nistor scapă pe contraatac și înscrie
*min. 78: GOL DINAMO! Popa centrează de pe stânga și Buzean trimite în propria poartă
*min. 66: GOL GAZ METAN! Axente reia cu capul din careu o centrare de pe dreapta
*min. 60: GOL ROMERA! Dinamovistul a fost angajat în careu și de acolo a reluat în poartă!

Viitorul - pandurii » 3-0

FINAL // Viitorul - Pandurii 3-0
A marcat:
Gabi Iancu '30,  Vână '61, Purece '66
VIDEO

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a trecut fără emoţii de Pandurii. Gabi Iancu a deschis scorul după o jumătate de oră de joc, când a reluat din faţa porţii pasa trimisă de Purece.

Vână şi Purece au stabilit scorul final, după ce au reuşit două goluri într-un interval de doar cinci minute, în minutele 61 şi 66.

Cum s-a desfășurat meciul

• min.90 Final de meci!
  • min.74 Modificare şi la Pandurii. Iese Trifu, iar în locul său intră Gruia.
  • min.70 Dublă schimbare la Viitorul. Cioablă intră în locul lui Boli, iar Stoica îi ia locul lui Cicâldău.
  • min.66 GOL VIITORUL! Purece înscrie cel de-al doilea gol al Viitorului, într-un interval de doar cinci minute, cu un şut superb din unghi.
  • min.62 GOL VIITORUL! Vână majorează avantajul Viitorului.
  • min.46 A început repriza a doua.
  • min.45 Pauză
  • min.36 Bară Viitorul! Dani Lopez trece de trei apărători adverşi şi şutează din interiorul careului, însă mingea loveşte transversala.
  • min.30 GOL VIITORUL! Gabi Iancu a fost servit excelent în faţa porţii de Purece şi a deschis scorul pentru echipa antrenată de Gheorghe Hagi.

Echipele de start:

FC Viitorul: Buzbuchi - Lopez, Hodorogea, Boli, Mitache - Cicâldău, Carp, Casap - Purece, Iancu, Vână
Rezerve: Tordai, Ciobală, Ciobanu, Mladen, Ganea, Neniţă, Stoica
Antrenor: Gheorghe Hagi

Pandurii: Negrilă - Trocan, David, Pițian, Tudoran - Tudor, Brînzan - Dumitru, Pirtea, Pârvulescu - Trifu
Rezerve: Opriţa, Popescu, Miroiu, Gruia, Cioiu
Antrenor: Marian Dinu

De la ora 20:30 are loc meciul Gaz Metan - Dinamo.  Până acum, s-au calificat ACS Poli, CSU Craiova, CFR Cluj, FC Voluntari și CS Mioveni.

20:30 Gaz Metan - Dinamo

Luceafărul Oradea - Astra 1-3

FINAL // Luceafărul Oradea - Astra  1-3
Au marcat:
Cigan 40'J. Morais 33', D. Niculae 68',  Hlinca 88'-autog.- VIDEO

Junior Morais a marcat în minutl 33, după ce a primit o pasă de la Alibec, cu călcâiul, și a șutat puternic, de la 13 metri, la colțul scurt. Scorul pauzei a fost stabilit de Cigan, care a egalat cu o lovitură de cap din mijlocul careului.

În repriza a doua, Daniel Niculae, intrat în locul accidentatului Teixeira, a marcat cu un șut din 10 metri. Scorul final a fost stabilit de Hlinca, care a marcat în proprie poartă în minutul 88.

• min 40: Gol Luceafărul Oradea! Cristi Cigan a marcat cu capul, din 6 metri, după un corner
  • min 33: Gol Astra: Junior Morais marchează în minutl 33. Brazilianul a primit o pasă de la Alibec, cu călcâiul, și a șutat puternic, de la 13 metri, la colțul scurt
    min 21:
    Schimbare la Astra: Teixeira este înlocuit de Daniel Niculae
  • min 14: Execuție superbă a lui Alibec, de la 13 metri. Mingea lovește bara transversală și este reținută de portarul Pap.

• Șumudică a trimis cel mai bun "11" pentru acest meci.
  • Terenul este acoperit de zăpadă, iar în ciuda frigului, stadionul este plin de fani.

Luceafărul: Pap - Balea, Feher, Hlinca, Ban - Bedea, Ţegle - Roşu, Cigan, Păcurar - Arnăutu
Rezerve: Goia, Balla, D. Costea, Cuc, Sorian, Fl. Drăgan, Lukacs
Antrenor: Cristian Lupuţ

Astra: Lung - Geraldo, Săpunaru, Oros - Al. Stan, Boubacar, Seto, Jr. Morais - Al. Ioniţă, Texeira - Alibec
Rezerve: Gavrilaş, D. Florea, D. Niculae, Lovin, Budescu, V. Nicoară, Sil. Balaure
Antrenor: Marius Şumudică