Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CUPA ROMANIEI    •   ACADEMIA RAPID - CSA STEAUA 3-1

VIDEO+FOTO Scenariu pe repeat: Academia Rapid o învinge din nou pe CSA Steaua și câștigă Cupa României faza pe București

Duminica, 10 Iunie

Academia Rapid a obținut o nouă victorie în fața Stelei, scor 3-1, a treia din 4 partide directe în acest sezon, și a câștigat Cupa României faza pe București. Partida s-a disputat pe stadionul Dinamo, iar în tribune a fost și Marius Șumudică.

Giuleștenii au început cum nu se putea mai bine pentru ei și au deschis scorul încă din minutul doi prin Marian Vlada, care a profitat de o ieșire eronată la ofsaid a steliștilor.

Cei aproximativ 4.000 de spectatori au mai văzut un gol în prelungirile primei reprize, când Daniel Niculae a scăpat de marcaj și a majorat diferența. Imediat după pauză, Vlada a înscris din nou și a dus scorul la 3-1.

Golul de onoare al steliștilor a fost marcat de Eduard Daniel Radu cu 16 minute înainte de final.

Academia Rapid va participa sezonul următor în faza națională incipientă a Cupei României. Teoretic, dacă va avansa anul viitor, ar putea să se întâlnească cu echipele din primul eșalon.

Desfășurarea liveTEXT a meciului

ACADEMIA RAPID - CSA Steaua 3-1  VIDEO
Au marcat: Vlada 2, 56, D. Niculae 45+2 / E. Radu 74

min 90: FINAL DE MECI!
min. 85:
Steliștii atacă, dar fără rezultate pe tabela de marcaj.
min. 74: GOOOL STEAUA!
Eduard Daniel Radu reia cu capul și reduce diferența.
min. 72:
Steliștii scapă pe contraatac, dar portarul Rapidului iese la timp și reține.
min. 61:
Jitaru vede cartonașul galben după un fault dur la Goge.
min. 59:
Mihai Stancu de la Rapid vede cartonașul galben.
min. 56: GOOOL RAPID!
Marian Vlada face ce vrea cu apărarea adversă și finalizează faza cu gol. Pasa a venit din piciorul lui Daniel Niculae.
min. 47:
Marius Șumudică tocmai a salutat galeria rapidistă.
cp 1321
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min. 45+2: GOOOL RAPID!
Daniel Niculae scapă din marcaj și șutează din prima. Iancu rămâne fără replică și rapidistul a pornit sărbătoarea cu propriii suporteri.
min. 45:
Două minute de prelungire pentru prima parte!
min. 42:
Răsdan vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Lădaru.
min. 40: Schimbare la CSA Steaua:
Sitaru îi ia locul lui Vâlcea.
min. 39:
Răsdan reia din prima spectaculos din centrul careului, dar Igant reușește o paradă senzațională și respinge mingea.
min. 36:
Vlada are o nouă șansă în fața porții, dar trimite defectuos și portarul Stelei reține.
min. 27:
Daniel Niculae trage de la 13 metri, portarul Iancu respinge în corner, dar rapidistul acuze dureri musculare în zona coapsei.
min. 17:
Marius Șumudică e și el prezent la meci!
min. 15:
Rapidiștii conduc jocul și par să nu aibă niciun fel de probleme în acest debut de joc.
min. 8: În jur de 4.000 de spectatori
sunt prezenți la partida de pe stadionul Dinamo.
min. 2: GOOOL RAPID!
Marian Vlada profită de o ieșire greșită la ofsaid și deschide scorul la prima fază de poartă.