FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OPTIMI DE FINALĂ

VIDEO Gaz Metan, Oţelul, Pandurii şi Dinamo sînt în "sferturile" Cupei. Vezi meciurile de azi!

Imagini de la Pandurii - FC Braşov +3   FOTO
Imagini de la Pandurii - FC Braşov

Articol de GSP - Publicat joi, 27 octombrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 27 octombrie 2011 12:39

Optimile de finală ale Cupei României au început cu partida dintre Gaz Metan Mediaş şi Astra II Giurgiu, meci care s-a desfăşurat pe terenul din Mediaş şi s-a încheiat cu victoria medieşenilor, scor 1-0. Campioana României, Oţelul Galaţi, a ajuns şi ea în sferturile de finală, după victoria la limită obţinută în faţa Tg.Mureş (2-1).

Pandurii este a treia echipă calificată în sferturile de finală după 3-2 la penalty-uri cu FC Braşov. Ziua de ieri a fost închisă de meciul Dinamo - Gaz Metan Severin, la finalul căruia "cîinii" au obţinut calificarea în sferturi.

Iată întreg programul partidelor din cadrul optimilor de finală ale Cupei României Timişoreana:

Joi, 27 octombrie
FC Vaslui - Dunărea Galaţi (ora 16.00)
Astra Ploieşti - Petrolul Ploieşti (ora 17.30)
CS Otopeni - Rapid (ora 19.00)
FC Timişoara - Steaua (ora 20.45)

Miercuri, 26 octombrie
DINAMO - Gaz Metan Severin  5-0 Vezi aici desfăşurarea meciului în format liveTEXT
Min. 37 - Liviu Ganea deschide scorul cu un şut din întoarcere, deviat de Irimescu
Min. 42 - Centrare Pătraşcu, cap Ţucudean, iar mingea intră în poartă din piciorul lui Luchin
Min. 60 -  Liviu Ganea şutează din interiorul careului şi înscrie
Min. 74 -  Ţucudean înscrie cu poarta goală, după o pasă a lui Liviu Ganea
Min. 84 -  Păun înscrie şi el, cu ajutorul lui Ţucudean, care a deviat involuntar mingea, păcălindu-l pe Iordan

PANDURII TG. JIU - FC Braşov 0-0 (3-2 la penalty-uri)  VEZI AICI VIDEO
min 26 - Madeira intră întîrziat la adversarul direct şi este direct eliminat
min 109 - Distefano este şi el eliminat după un gest nesportiv
PENALTY-URI
0-0, Marian Cristescu (FC Braşov) ratează prima lovitură de departajare, trimiţînd peste poartă
2-2, Javier Velayos (FC Braşov) marchează
3-2, Alexandru Maxim (Pandurii) înscrie şi trimite Pandurii în "sferturi"

Marţi, 25 octombrie

GAZ METAN MEDIAŞ - Astra II 1-0 ('65 Vitinho)
1-0 - Vitinho Medeiros deschide scorul la Mediaş cu un lob din 12 metri

OŢELUL GALAŢI - FCM Tîrgu Mureş 2-1 (min 90 // Paraschiv '51, Antal '87 / Subotici '81) *în direct pe DolceSport
roşu - După o bătaie generală, Neagu primeşte al doilea cartonaş galben şi pleacă mai devreme la cabine ('90)
roşu - Celsinho a fost eliminat după o intrare criminală
2-1 - Antal ratează un penalty în minutul 87, mingea ajunge la Pena, îi recentrează atacantului gălăţean, care înscrie dintr-o foarfecă senzaţională!
roşu - Szilagyi primeşte cartonaşul roşu după faultul în careu ('85)
1-1 - Subotici reuseşte să înscrie din careul Oţelului şi restabileşte egalitatea
1-0 - Parashiv  deschide scorul pe stadionul din Galaţi

Partida CS Otopeni - Rapid se va disputa în Giuleşti deoarece ProTV, televiziunea care deţine drepturile TV, a solicitat ca meciul să se joace în nocturnă, pentru a fi transmis de sport.ro la o oră de maximă audienţă. Meciurile Dinamo - Gaz Metan Severin şi Timişoara - Steaua vor fi televizate de ProTV.

Ghiceşte scorurile meciurilor din Cupa României şi cîştigă o minge de fotbal de la Radio GSP!