FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  VIITORUL TG. JIU - CRAIOVA 2-2 (2-5 LA GENERAL)

VIDEO Astra - Craiova e finala Cupei României! Calificare fără emoții pentru olteni » Când și unde se joacă ultimul act

Viitorul Tg. Jiu - Craiova » Semifinale Cupa României, retur, LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 mai 2021 22:21 / Actualizat miercuri, 12 mai 2021 22:43

CS Universitatea Craiova s-a calificat în finala Cupei României, după 2-2 cu Viitorul Tg. Jiu. În tur, la Craiova, scorul a fost 3-0.

• Finala Cupei României, Astra – CS Universitatea Craiova se va juca pe 22 mai, la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”.

După victoria din tur și cu probleme de lot, antrenorul grec Marinos Ouzounidis a menajat mai mulți titulari, iar jucătorii de la Viitorul Tg. Jiu au profitat. În minutul 17, Buia i-a furat mingea lui Acka, la 25 de metri de poarta craiovenilor, și a marcat cu un șut de la 11 metri. La faza imediat următoare, Craiova a egalat prin Ofosu și risipit emoțiile calificării. În minutul 19, atacantul craiovenilor a profitat de o gafă a lui Băican, a pătruns singur spre poarta lui Moga și a marcat de la 15 metri.

CS Universitatea Craiova s-a calificat în finala Cupei României

Gafele din defensiva Craiovei au continuat, iar Viitorul Tg. Jiu a făcut 2-1 în minutul 28. Mitran, folosit ca fundaș stânga, a pierdut o minge în marginea terenului, iar Prejmerean a centrat în fața porții, de un Paraschiv a marcat.

Scorul final a fost stabilit în minutul 36, de Alex Tudorie. Atacantul lui Ouzounidis a finalizat cu latul, din fața porții goale, după o pasă a lui Camara.

În repriza a doua, meciul a fost unul lipsit de ocazii. Craiova s-a mulțumit cu păstrarea scorului, în timp ce gazdele nu au avut forța de marca.

Fanii Craiovei nu i-au iertat pe jucători

Oltenii au evoluat ieri cu tricouri speciale, având imprimate pe ele chipul lui Ion Oblemenco. Acesta ar fi împlinit 76 de ani pe 13 mai, a doua zi după returul cu Viitorul Tg. Jiu. De asemenea, galeria din Bănie a afișat un banner legat de ratarea titlului: "Cupa rămâne doar o simplă consolare / Campionatul s-a dovedit iar un vis prea mare".

2018e ultimul an în care Craiova a câștigat Cupa României: 2-0 cu Hermannstadt în finală

Viitorul Tg. Jiu - Universitatea Craiova 2-2

Viitorul Tg. Jiu - CS Universitatea Craiova, echipele de start:

Viitorul Tg. Jiu: Moga – Buleică, Băican, Copaci, Dragu – Prejmerean, Țegle – Mitrică, Buia, Gîrbiță, Paraschiv
Antrenor: Cristian Lupuț

Echipa de start Craiova: Piglacelli – Căpățînă, Bălașa, Acka, Mitran – Fedele, Bic, Screciu – Ofosu, Tudorie, Camara
Rezerve: Popescu, M.Constantin, Mateiu, Nistro, V. Constantin, Baiaram, Ivan, Cîmpanu, Mamut
Antrenor: Marinos Ouzounidis

Stadion: „Tudor Vladimirescu” (Târgu Jiu)
Arbitru: Vidican Rareș / A1: Bîrdeş Romică, A2: Necula Mihaita

Iordănescu jr. și Petrea, făcuți praf în direct: „Două mascote de antrenori! E o tragedie că unul dintre ei va lua titlul”