FOTBAL  »  DERBY DE ROMANIA  »  STEAUA - DINAMO 3-1

VIDEO&FOTO Se vede 24! Roş-albaştrii cîştigă Derby de România şi îşi iau viteză » Steaua - Dinamo 3-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 04 noiembrie 2012 23:24

Steaua a învins cu 3-1 în Derby de România, după ce "cîinii" au condus la pauză cu 1-0. Alexe a deschis scorul, Rusescu a reuşit o "dublă", iar Szukala a închis tabela.

VIDEO Vezi AICI golurile!

Angrenajul defensiv al lui Bonetti a dat roade şi dinamoviştii au închis culoarele. "Cîinii" le-au lăsat iniţiativa steliştilor şi au avut noroc la ocaziile lui Raul Rusescu (21,35).

Steaua ataca din ce în ce mai nervos şi oaspeţii aşteptau să dea lovitura pe contraatac. Şi ocazia a venit. Marius Alexe a scăpat de marcajul lui Chiricheş şi a deschis scorul după ce l-a driblat şi pe Tătăruşanu (35). Dinamo dădea lovitura pe terenul liderului şi intra la pauză în avantaj.

După pauză, steliştii au declanşat iureşul spre poarta rivalilor. Au urmat momente dramatice la poarta lui Bălgrădean. Portarul lui Dinamo a scos şuturile lui Chipciu şi Bourceanu. Curtean i-a enervat pe fanii roş-albilor cu şutul complet ratat dintr-o poziţie bună (58). Şi a venit faza care a readus egalitatea pe tabelă. C. Munteanu l-a împins în careu pe Chipciu şi Rusescu a transformat penalty-ul (63). Era 1-1 în Derby de România.

Steaua a riscat mult şi "cîinii" au avut posibilitatea să muşte din nou. Chipciu l-a faultat în careu pe Matei, dar arbitrul Boucaut a închis ochii.

Rusescu a realizat dubla în minutul 83 şi o aducea pe Steaua în avantaj(83). Dinamoviştii au primit lovitura de graţie. Szukala a marcat la corner şi Steaua a învins în Derby de România cu 3-1 şi titlul cu numărul 24 e din ce în ce mai aproape.