FOTBAL  »  FOTBAL PE PLAJA  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL PE PLAJĂ

"Maci" duce România în sferturi! Mîine ne batem pentru calificarea la CM de fotbal pe plajă!

Articol de , - Publicat joi, 15 iulie 2010 00:00

România a ajuns la cel de-al patrulea succes consecutiv în preliminariile pentru Campionatul Mondial de fotbal pe plajă. Astăzi, aceştia au dispus în optimi de Estonia, scor 6-2.

O victorie fără emoţii într-un meci în care "tricolorii" au trecut în avantaj încă din primele secunde, Măciucă marcînd de la centru. Posteucă a înscris şi el cîteva minute mai tîrziu din lovitură liberă.

Replica estonienilor a fost slabă, aceştia ţinînd pasul doar pînă la 3-2. "Maci" şi-a completat hat-trick-ul după primele două reprize. Florea a ieşit şi el la rampă, punctînd de două ori. Scorul final a fost 6-2, rezultat ce trimite România în primele 8 echipe ale Europei.

România este acum la un singur meci de Campionatul Mondial de fotbal pe plajă. Mîine se vor disputa sferturile de finală, iar victoria e echivalentă cu calificarea la turneul final. Tragerea la sorţi a meciurilor va avea loc în această seară, după încheierea optimilor.

"Sîntem fericiţi, am avut un meci destul de uşor cu Estonia. Este adevărat că ni l-am făcut uşor pentru că am înscris la timp. Şi ei au marcat, dar am avut tot timpul meciul sub control. Acum încep ultimele emoţii pentru că mai avem un singur meci pînă la calificarea la turneu final. Ne-am dori să picăm în sferturi cu Ucraina sau cu Ungaria. Obiectivul nostru este să ajungem în semifinale şi nu ne gîndim la turneul de baraj"