Articol de GSP - Publicat luni, 17 noiembrie 2008 00:00
Campioana României la futsal, ASC Odorhei, a fost eliminată din grupele UEFA Futsal Cup (echivalentul Ligii Campionilor) la finalul turneului final de la Zagreb.
Chiar dacă s-au calificat printre cele mai bune 16 echipe ale continentului (12 echipe venite din calificări şi cele 4 semifinaliste din ediţia precedentă), reprezentanţii României au cedat în toate cele 3 partide pe care le-au disputat în capitala Croaţiei: 3-4 cu Dinamo Moscova (Rusia), 3-5 cu Nacional Zagreb (Croaţia) şi 4-6 cu Araz Naxcivan (Azerbarbaidjan).
Este de menţionat faptul că ASC Odorhei a condus cu 3-0 în prima partidă din competiţie, dar a cedat pe final în faţa cîştigătoarei din 2007, Dinamo Moscova, o echipă cu un buget de 5 milioane de euro (în comparaţie cu cei doar 300.000 ai harghitenilor).
În semifinalele UEFA Futsal Cup se califică cele 4 cîştigătoare de grupă, care îşi vor disputa supremaţia în cadrul unui turneu ce va avea loc în Aprilie 2009.
Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!